Nokia – wykres, spadek

Nokia pod kreską w drugim kwartale 2011 roku?

Wszystko wskazuje na to, że Nokia w drugim kwartale tego roku – zanotuje stratę, frustracja sięga zenitu.

Nokia - strata

Już wiadomo, że Nokia przyniesie mniejszy zysk w drugim kwartale tego roku, niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Co gorsza jednak – ze wstępnych analiz wynika, iż nie dość, że zysk Nokii spadł – to w dodatku przerodził się w stratę. Fiński gigant, będący niegdyś tuzem rynku mobilnego – dzisiaj boryka się z dramatycznym spadkiem przychodów.

Frustracja w Nokii musi być bardzo duża, gdyż jej prezes – Stephen Elop, rzuca ostatnio dość histeryczne wypowiedzi. Na odbywającej się konferencji Open Mobile Summit, szef Nokii oświadczył, że wszystkie urządzenia z Androidem wyglądają tak samo, a istnienie Androida wymógł na rynku Apple ze swoim iPhone. Według Elopa, kiepska sprzedaż systemu Windows Phone 7 – jest spowodowana tym, że producenci wybierają głównie system Android do swoich smartfonów. Najbardziej jednak rozbawiła mnie wypowiedź Prezesa, iż Nokia jest obecnie w dobrej kondycji i radzi sobie na rynku najlepiej w historii.

Elop chyba zapomniał, że zyski Nokii ciągle spadają, a firma traci rynek na rzecz innych firm. Osobną kwestią jest popularność Androida, gdyż tu decydują konsumenci a nie producenci smartfonów. Android ciągle zyskuje rynek, w przeciwieństwie do Windows Phone 7, któremu wiedzie się niespecjalnie. Często słuchając fatalnych wypowiedzi prezesów wielkich korporacji, myślę sobie – czy oni są wzięci z jakiejś ulicznej łapanki?

Źródło: PaidContent, GSMArena