Nokia – logo

Nokia podała swoje wyniki finansowe za Q1 2014

Nokia, która podała dzisiaj swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku – ostatni raz podsumowała działalność swojego działu, odpowiedzialnego za produkcję smartfonów i telefonów komórkowych. Niestety, rezultaty jakie osiągał dział mobilny dość mocno ciążyły firmie.

Nokia - logo

Nokia w swoim raporcie podaje, że w Q1 2014 uzyskała zysk operacyjny w wysokości 304 milionów € (11.4% sprzedaży netto), co jest wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to zysk operacyjny wynosił 254 miliony € (8.1% sprzedaży netto).

25 kwietnia Nokia i Microsoft sfinalizowali transakcję przejęcia oddziału mobilnego przez Microsoft. Ten raport jest ostatnim, w którym Finowie odnotowują działalność finansową działu, odpowiedzialnego za smartfony. Okazuje się jednak, że pomimo stałego zwiększania udziału Windows Phone w rynku, dział mobilny bardzo Nokii ciążył. Jego Strata operacyjna w Q1 2014 wyniosła aż 326 milionów € (z 1.93 miliarda € przychodu). W analogicznym okresie roku 2013 przychód wynosił więcej, bo 2.77 miliarda €, a strata operacyjna wynosiła mniej – 120 milionów €.

Przyzwoicie radziły sobie za to inne filary Nokii. Nokia Networks przyniosło 2.33 miliarda € przychodu (17% spadek w porównaniu do 2.8 miliarda € rok wcześniej). Usługi HERE osiągnęła przychód w wysokości 209 milionów € (spadek z 216 milionów € rok wcześniej), z zyskiem operacyjnym 10 milionów €. Dział Technologii przyniósł 131 milionów € przychodu, co dało 86 milionów € zysku operacyjnego.

Nokia, oprócz ogłoszenia wyników finansowych oznajmiła też, że ma nowego szefa, którym został Rajeev Suri. Od teraz straty, które przynoszą smartfony i telefony Nokii, to już problem Microsoftu. Miejmy nadzieję, że amerykański „okienkowy” gigant nie spartoli tego i wyprowadzi dziedzictwo Nokii na prostą.