P2i – ochrona przed wodą

Nokia podpisuje umowę z P2i – wkrótce wodoodporne Lumie

Nokia, wraz z firmą P2i – stworzy swoje pierwsze, wodoodporne smartfony, powleczone nano-powłoką. Kiedy możemy się spodziewać fińskich słuchawek z nano-technologią P2i?

P2i - ochrona przed wodą

Technologia nano-powlekania podzespołów elektronicznych nie jest już tak naprawdę żadną nowością. Rok temu, na Mobile World Congress 2012 firma ZAGG zademonstrowała technologię HzO, która również poprzez nano-powłokę, chroni elektronikę urządzeń przed wodą.

Jak w ogóle działa nano-powlekanie i w jaki sposób chroni smartfon/tablet? Mamy tu do czynienia z zupełnie innym podejściem, niż prezentuje np. Sony w Xperii Z. Japończycy w swoim produkcie zastosowali wodoszczelną obudowę, która dzięki wbudowanym uszczelkom, nie wpuszcza wody do wnętrza smartfonu. Jeśli chodzi o P2i, wcale nie musimy stosować uszczelek, a woda może swobodnie przelewać się w obudowie urządzenia. Wszystkie elementy elektroniczne, znajdujące się w smartfonie/tablecie są powleczone specjalną nano-powłoką, nieprzepuszczającą wody. Właściwości tej powierzchni sprawiają, że woda spływa z elementów, nie pozostawiając najmniejszego śladu. Tak naprawdę, każde urządzenie elektroniczne można chronić tą metodą.

Według plotek, kolejny, flagowy smartfon fińskiego producenta, Lumia 1000 EOS – będzie zaopatrzona w technologię P2i. Niestety nie wiadomo, kiedy Nokia oficjalnie go zaprezentuje.

Co ciekawe, P2i zaczyna także współpracę z takimi firmami, jak Huawei, Alcatel itp. Możemy się więc spodziewać, że wkrótce wodoodporność będzie w każdym smartfonie/tablecie standardem. Poniżej możecie obejrzeć film z targów MWC 2013, na którym Stephen Coulson demonstruje możliwości P2i.

Źródło: GSMArena