htc – logo

Nokia przed niemieckim sądem wygrywa pozew przeciwko HTC

Nokia po raz kolejny pokazuje, że w sferze patentowych wojen umie sobie radzić równie dobrze, co osławione już w tej kwestii Apple. Nokia wygrała właśnie pozew przed niemieckim sądem, który obejmuje wszystkie smartfony tajwańskiego producenta, łącznie z HTC One.

htc - logo

HTC roku 2013 nie może zaliczyć do udanych. Firma nie dość, że borykała się z wielkimi problemami finansowymi, to w dodatku była ciągana po sądach i oskarżana przez Nokię o łamanie patentów. Niemiecki pozew, w sprawie którego właśnie zapadł wyrok, dotyczy patentu numer EP1148681. Patent dotyczy możliwości przesyłania informacji pomiędzy dwoma urządzeniami HTC, poprzez Bluetooth lub NFC.

Wyrok niemieckiego sądu umożliwia Nokii podjęcie działań, które wymuszą na HTC wycofanie z Niemiec wszystkich urządzeń łamiących nieszczęsny patent EP1148681. Oznacza to, że HTC musiałoby wycofać ze sklepów praktycznie wszystkie swoje smartfony. Jest tu jednak pewien kruczek prawny, bo aby Nokii udało się to zrobić, musiałaby wpłacić kaucję zabezpieczającą, wynoszącą astronomiczne 400 milionów €.

HTC już oczywiście zapowiedziało złożenie apelacji w tej sprawie. Kolejny wyrok w sprawie Nokia kontra HTC ma zapaść już 9 stycznia 2014 roku. Swoją drogą całą sprawą jest także bardzo mocno zainteresowane Google. Wyszukiwarkowy gigant złożył już zażalenie, które ma unieważnić kłopotliwy i zagrażający całemu ekosystemowi Android patent.