Wykres

Nokia radzi sobie coraz lepiej – sprzedaż smartfonów Lumia w Q4 2012 powyżej oczekiwań

Nokia opublikowała swoje wstępne wyniki finansowe za czwarty kwartał zeszłego roku. Okazuje się, że firma poradziła sobie w tym okresie dużo lepiej, niż zakładali analitycy.

Wykres

Nokia w Q4 sprzedała aż 4.4 miliona smartfonów Lumia oraz 2.2 miliona urządzeń z systemem Symbian. Firmie udało się również zmniejszyć oczekiwane koszty operacyjne. Dobrze wygląda także sprzedaż zwykłych telefonów komórkowych, która kształtowała się na poziomie 79.6 miliona (w tym 9.3 miliona modeli Asha).

Co ciekawe, Nokii w czwartym kwartale udało się także zgarnąć 50 milionów euro od producenta smartfonów BlackBerry, firmy RIM. Jest to jednorazowa kwota, którą RIM musiało zapłacić Nokii po przegranym procesie patentowym.

Nokia kończy rok 2012 bardzo pozytywnie. Oczywiście kolejny kwartał pewnie nie będzie już tak owocny (ludzie po świętach raczej niewiele kupują, a rynek na jakiś czas się nasyca), jednak mimo wszystko dla popadającej w tarapaty finansowe Nokii to świetny sygnał. Wiele wskazuje na to, że fińskiemu gigantowi uda się odbić od dna – miejmy tylko nadzieję, że będzie to stały i w miarę równy wzrost. Dla konsumentów to oczywiście świetna wiadomość, przecież im większa konkurencja na rynku smartfonów, tym lepiej.

Źródło: Nokia