Nokia – wykres, spadek

Nokia w Q2 2013: zyski w dół, sprzedaż Lumii w górę

Nokia ogłosiła właśnie swoje wyniki finansowe za drugi kwartał fiskalny tego roku. Niestety praktycznie wszystkie oddziały firmy są “pod kreską” a spadek zysków pogłębia się.

Nokia - wykres, spadek

Oczywiście nie wszystkie dane są złe. Jedynym oddziałem, który wyszedł na plus jest Nokia Siemens Networks. Wzrosła także sprzedaż smartfonów z serii Lumia i to (w porównaniu do poprzedniego kwartału) aż o 32%, do 7.4 miliona sztuk (z 4 milionów w Q1). To niestety mniej, niż spodziewane przez analityków finansowych 8.1 miliona sztuk. Najbardziej popularnymi smartfonami Nokii, są w tej chwili modele Lumia 720 i 520 – to one odpowiadają za większość wzrostów.

Nokia - raport za Q2 2013, sprzedaż

Niestety spada popularność urządzeń z segmentu smart devices. W Q2 sprzedały się one o 24% gorzej. Nadal niezłe pieniądze przynoszą Finom telefony featurephone, jednak ich sprzedaż z roku na rok spadła aż o 39%. Nokia w Q2 dostarczyła 53.7 miliona sztuk tych urządzeń, z czego 4.3 miliona to modele z serii Asha.

Nokia - raport za Q2 2013, devices and services

Źle wygląda sytuacja sprzedaży w poszczególnych rejonach świata. Na swoim najmocniejszym rynku, czyli w Europie – Nokia (z roku na rok) traci 25%. Jeszcze tragiczniej wygląda sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie (spadek o 37%) i w Chinach (tąpnięcie o 57%). Fiński gigant traci też w obu Amerykach, w Południowej o 31% a w Północnej o 4%.

Jak już wspominałem na początku, najlepiej wyglądają wyniki finansowe Nokia Siemens Networks, gdzie odnotowano piąty, zyskowny kwartał z rzędu. Jest to co prawda niewielki zysk, ale to jedyny oddział Nokii, który przyniósł jakieś pieniądze.

Jak będą wyglądać kolejne, finansowe kwartały w wydaniu Nokii? Niestety nie należy się spodziewać zbyt wielkich zmian. Oddział odpowiedzialny za smartfony, czyli Devices & Services znowu będzie “pod kreską”. Możemy za to liczyć na zwiększoną sprzedaż serii Lumia. Pełny raport finansowy z drugiego kwartału 2013 znajdziecie w linku na dole (plik PDF).

Źródło: Nokia (PDF)