Nokia – logo

Nokia wygrała pozew sądowy przeciwko HTC w UK, One mini zdjęty z półek sklepowych

To zdecydowanie bardzo zły dzień dla HTC. Po publikacji kiepskich wyników finansowych za listopad okazało się, że Nokia wygrała dzisiaj przed brytyjskim sądem pozew przeciwko HTC. Batalia sądowa dotyczyła łamania przez HTC patentów Nokii, co poskutkowało zakazem sprzedaży One mini na terenie Wielkiej Brytanii.

Nokia - logo

To wielki cios dla HTC, które już w tej chwili boryka się ze spadającą sprzedażą swoich smartfonów. Pozew Nokii dotyczył patentu numer EP0998024, obejmującego „modułową konstrukcję dla nadajnika i stacji mobilnej„. Własność interektualna Nokii została naruszona w chipie firmy Qualcomm, zastosowanym do produkcji One mini. HTC broniło się, że przecież technologia Nokii jest tak naprawdę częścią owego chipu i spór powinien być rozwiązany przed amerykańskim sądem, pomiędzy Nokią a Qualcommem. Brytyjski sąd jednak na takie rozwiązanie się nie zgodził.

Sąd dzisiejszym werdyktem zakazał sprzedaży One mini na terenie UK, począwszy od dnia 6 grudnia. Co ciekawe, wspomniany wcześniej patent EP0998024 narusza nie tylko HTC, ale także Apple, BlackBerry, Google, LG, Samsung oraz Sony – jednak póki co tylko HTC się oberwało. To zresztą nie pierwszy pozew sądowy Nokii przeciwko HTC. Fiński (a w zasadzie już amerykański) producent smartfonów już wcześniej nakazywał HTC, aby w smartfonie One zmieniono mikrofon i moduł łączności, które wykorzystywały własność intelektualną Nokii. Nokia wygrała również inne pozwy (dotyczące naruszeń patentów łączności bezprzewodowej oraz oszczędzania baterii) w Niemczech.

Aktualizacja (12.12.2013): Sąd apelacyjny wstrzymał poprzednią decyzję, zakazującą sprzedaży niektórych smartfonów HTC na terenie Wielkiej Brytanii. Tym samym tajwański producent może wznowić dostawy i dalej sprzedawać swoje sprzęty w UK.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Czekam jak wszystko zablokują z android jak brak najnowszego systemu i aktualizacji na piśmie na 3-5 lat i będzie wtedy uczciwa konkurencja dla WP8 i iOS