Nokia X2 – multitasking

Nokia X2 oficjalnie: Snapdragon 200 i 4.3″ ekran

Już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że Nokia ma zamiar zaprezentować swój kolejny smartfon, oparty o mocno zmodyfikowaną wersję Androida, model Nokia X2. Dzisiaj Nokia nareszcie zaprezentowała swój sprzęt. Co znajdziemy w nim nowego?

Nokia X2 - multitasking

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w Nokii X2 jest ekran, mający teraz 4.3″ (technologia ClearBlack). Zmianie nie uległa za to rozdzielczość, która nadal wynosi 800 x 480 pikseli. Taka przekątna i rozdzielczość przekładają się na zagęszczenie pikseli, wynoszące 217 ppi.

Nokia X2 posiada też udoskonalony chipset Qualcomm Snapdragon 200, składający się z 1.2 GHz, dwurdzeniowego CPU Cortex -A7. Jako wsparcie dla wydajności, zamontowano tu 1 GB RAM-u.

Nokia X2 - kolory

Nokia przemodelowała tez nieco przyciski. W Nokii X pod ekranem mieliśmy jedynie przycisk powrotu. Teraz producent smartfona dodał także przycisk Home, którego w Nokii X naprawdę brakowało.

Ulepszeniu uległa też bateria, posiadająca teraz pojemność 1800 mAh (o 300 mAh więcej, niż ta w Nokii X). Według Nokii, taka pojemność starcza na 4 godziny przeglądania internetu poprzez sieć komórkową. Niestety nie wiadomo, ile Nokia X2 posiada pamięci wewnętrznej. Możemy się jednak spodziewać, że jest jej tu 4 GB, z możliwością rozszerzenia kartą microSD.

Nokia X2 - tył zielonej

Smartfon mierzy 121.7 x 68.3 x 11.1 mm i waży 150 gramów, czyli nieco więcej, niż poprzednik. Swoją drogą 150 gramów to dość sporo, jak na urządzenie o takiej przekątnej ekranu.

W kwestii łączności, jest Wi-Fi, Bluetooth oraz obsługa dual SIM (dual stand-by). Z tyłu modelu Nokia X2 znajdziemy 5 Mpix kamerę z autofokusem i fleszem LED. Producent nie zapomniał też o przedniej kamerce, do wideorozmów.

Tak, jak wspominałem na początku, jako system operacyjny mamy tu mocno zmodyfikowanego Androida, z kilkoma nowymi funkcjami (udoskonalona wielozadaniowość, opcja widoku najczęściej używanych aplikacji oraz zaktualizowane Fastlane). Jest też to, czego pewnie wielu z was używa, czyli nawigacja HERE Maps. Niestety nie wiadomo, czy nowe funkcje systemu pojawią się na Nokii X – póki co nie ma żadnych informacji na ten temat. Wiemy już, że modele Nokia X, X+ oraz XL nie dostaną X Platform 2.0. To trochę wstyd, że Nokia zrezygnowała z aktualizowania swoich (w sumie całkiem nowych) smartfonów.

Nokia X2 pojawi się w sklepach w cenie (bez uwzględnienia podatków i innych obciążeń) 99€ (ok. 410 zł). Dostępne wersje kolorystyczne, to zielony, pomarańczowy, żółty, czarny oraz biały.