Nokia X (Nokia Normandy)

Normandy, czyli Nokia z Androidem znowu w akcji

Plotki na temat smartfonu Nokia Normandy, działającego w oparciu o system Android, pojawiają się coraz częściej. Chociaż przejęcie głównego działu Nokii przez Microsoft już raczej „pozamiatało” ewentualny debiut Normandy, to smartfon i tak nadal daje o sobie znać. Tym razem słynny @evleaks opublikował trzy rendery tego urządzenia, a w bazie danych benchmarka AnTuTu pojawił się dziwny smartfon Nokii, model RM-980 A110, który także działa w oparciu o Andka.

Nokia Normandy - Android KitKat

Normandy to według wcześniejszych plotek androidowy smartfon Nokii, który jeszcze przed przejęciem firmy przez Microsoft „dochrapał się” wersji przedprodukcyjnej. Na powyższych renderach możecie zobaczyć, że Nokia Normandy została wyposażona przez fińskiego producenta w autorską nakładkę na Android. Ekrany, które widać powyżej przedstawiają najprawdopodobniej (patrząc od lewej): ekran blokady oraz aplikacje Viber i Skype. Po pasku stanu można z kolei wywnioskować, że Normandy to urządzenie obsługujące dual-SIM.

Kolejny przeciek, tym razem z bazy danych AnTuTu, zdradza nam nieco na temat danych technicznych Normandy. Nokia RM-980 A110 (to prawdopodobnie nazwa kodowa Normandy) posiada 4″ ekran FWVGA (480 x 854 pikseli), 5 MP kamerę i działa w oparciu o Android 4.4.1 KitKat. Chipset napędzający Normandy to Qualcomm Snapdragon 200.

Co prawda nie ma do tego żadnej pewności, jednak pewne przesłanki pozwalają nam przypuszczać, że Normandy w swoim wnętrzu kryje chipset Snapdragon 200 (cztery rdzenie Cortex-A5 i grafika Adreno 203 lub cztery rdzenie Cortex-A7 i grafika Adreno 302).

Niestety nikt nie wie, czy Normandy kiedykolwiek się zmaterializuje. Nokia po małżeństwie z Microsoftem ma teraz związane ręce i nie może wypuścić bez jego zgody żadnego smartfona, nieopartego o Windows Phone. Gdyby firma Billa Gatesa pozwoliła na debiut Nokii z Andkiem, byłoby to chyba największe zaskoczenie tego roku. Mimo wszystko nic nie jest pewne, może się więc zdarzyć, że już w lutym, podczas MWC 2014, Nokia pokaże model Normandy. Wiem, że bardzo wiele osób bardzo by tego chciało.

Aktualizacja (13.I.2014): Normandy zaczyna pojawiać się w różnego rodzaju przeciekach na tyle często, że sam zaczynam wątpić, czy aby Nokia nie zaprezentuje tego urządzenia na MWC. Z drugiej strony związek z ukierunkowanym wyłącznie na Windows Phone Microsoftem całkowicie przeczy takim przypuszczeniom. Gdyby to was jeszcze interesowało poniżej znajdziecie kolejne zdjęcie, przedstawiające Nokię z odpalonym systemem Android KitKat.

Nokia Normandy

 

Aktualizacja (14.I.2014): Poniżej możecie zobaczyć kolejne, bardziej oficjalne zdjęcie prezentujące ten budżetowy, androidowy smartfon Nokii. Myślicie, że Nokia faktycznie ma go zamiar zaprezentować podczas MWC 2014?

Nokia Normandy

 

Aktualizacja (16.I.2014): Losów Normandy ciąg dalszy – teraz możemy już nie tylko podziwiać wygląd samego smartfona, ale także zrzuty ekranu ukazujące interfejs użytkownika systemu Android, wraz z autorską nakładką Nokii. Oczywiście nakładka o której mowa swoim wyglądem dość mocno nawiązuje do systemu Windows Phone (np. ikony aplikacji przypominają tzw. „żywe kafelki” znane z ekranu głównego WP).

Nokia Normandy - screenshots

Aktualizacja (28.I.2014): To jeszcze nie koniec wieści na temat Nokii Normandy (znanej teraz jako Nokia X). Dzięki @evleaks dowiadujemy się nieco więcej nt specyfikacji tego sprzętu. Nokia X ma więc posiadać 1 GHz, dwurdzeniowy chip Snapdragon (nie wiadomo dokładnie jaki, poprzednie przecieki sugerują Snapdragon 200 8225Q, jednak to czterordzeniowy układ), 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci flash.

Nokia X (Nokia Normandy)Reszta specyfikacji obejmuje 4″ ekran WVGA (800 x 480 pikseli), 5 MP kamerę, 1500 mAh baterię oraz wsparcie dla dual SIM. Nokia X ma być oparta o mocno zmodyfikowany system Android i nie będzie mieć dostępu do Google Play. Nokia, na wzór tabletów Amazona stworzy własny sklep z appkami. Możliwa będzie także instalacja aplikacji bez pośrednictwa jakiegokolwiek sklepu. Do sprzedaży trafi podobno sześć wersji kolorystycznych Nokii X.

Szczerze mówiąc z przecieku na przeciek zaczynam się coraz bardziej przekonywać do tego, że Nokia podczas MWC 2014 faktycznie zaprezentuje budżetową słuchawkę z Andkiem.

Aktualizacja (3.II.2014): Doniesień na temat Nokii X ciąg dalszy. Według jednego z szefów indyjskiego oddziału Nokii, urządzenie zostanie oficjalnie zaprezentowane w marcu, jako smartfon z linii Asha.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Hahaha , a ja kupiłem wczoraj Nokia Lumia 1520 Windows Phone ‚8 i nie interesuje mnie taki szmelc z ekranem 4 cale i Android a’la WP8 Luncher