Samsung 8Gb LPDDR4 chip

Nowa pamięć niskiej mocy DDR4 od Samsunga – 4GB RAM w smartfonach już wkrótce?

2 lub 3 GB pamięci RAM w smartfonie to dla was mało? Przygotujcie się, że do tych mobilnych urządzeń wkrótce zawitają kości RAM o pojemności aż 4 GB. Samsung właśnie oznajmił, że stworzył pierwszy 8 gigabitowy (Gb) układ LPDDR4 o niskim poborze mocy.

Samsung 8Gb LPDDR4 chip

Chip został wyprodukowany w 20 nm procesie technologicznym i oferuje aż 1 GB pojemności na pojedynczej płytce krzemowej. Oznacza to, że jest to pamięć DRAM, która ma w tej chwili największą gęstość ze wszystkich dostępnych na rynku. Według Samsunga nowy RAM daje jeszcze lepszą prędkość przy jednocześnie niskim poborze energii. Cztery chipy 8 Gb składają się na jeden 4 GB zespół LPDDR4, który ni mniej, ni więcej oznacza, że przyszłoroczne smartfony i tablety tego producenta mogą już mieć 4 GB RAM’u.

Co dają 8 Gb układy LPDDR4? Według producenta pozwolą m.in. na szybsze odpalanie aplikacji, wydłużą żywotność baterii oraz dadzą możliwość montowania w sprzęcie ekranów o jeszcze większych rozdzielczościach. Dzięki nowemu interfejsowi I/O Low Voltage Swing Terminated Logic (LVSTL), możliwe stanie się przesyłanie danych z prędkością 3200 Mbps na pin. To dwukrotnie więcej, niż 20 nm chipy LPDDR3 DRAM, które są obecnie w masowej produkcji. Samsungowe kości LPDDR4 są też o 50% szybsze niż najszybsze dostępne pamięci DDR3, a przy 1.1 v napięcia używają tylko 40% energii.

Nowe pamięci mają być wykorzystywane w topowych urządzeniach, wliczając w to smartfony. Pierwsze partie LPDDR4 produkcji Samsunga będą gotowe do wysyłki już w 2014 roku.


 • wiek

  A baterie jak technologicznie były 10lat temu, tak nic się w tej kwestii nie zmieniło, słowem ręce opadają

  • http://smartfan.pl/ Noob

   To prawda, co jakiś czas pojawiają się jakieś informacje nt. rewolucyjnego odkrycia w sferze baterii, jednak jakoś nigdy nie mogą być wprowadzone w życie…

 • Łukasz

  Te 4GB pamięci służy samsungowi jedynie do napchania w s5 i n4 jeszcze więcej bajerów i nic wiecej, ilosc pamięci dla użytkowników nie bedzie duzo wieksza od obecnej.. Nie dajmy się omotać transferami itp. To zwykłe mydlecie oczu:):)

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Dokładnie, sam odczułem na własnej skórze ile może dać optymalizacja systemu (czyli posiadanie Nexusa). Dowolny Nexus, który jest niezawalony producenckim oprogramowaniem (czyt. śmieciami) chodzi dużo lepiej, niż np. Samsungi. Dziwne, że producenci tak bardzo olewają soft i dopasowanie tych swoich nakładek na OS, a skupiają się wyłącznie nie przyroście rdzeni.