Nowy Nexus 7

Nowy Nexus 7: ekran WUXGA i cztery rdzenie Krait

Tak jak się spodziewaliśmy – Google na dzisiejszej konferencji zaprezentowało nowy tablet Nexus 7 2. To 7″ urządzenie działa w oparciu o Android 4.3, a w porównaniu do poprzednika ma lepszy ekran i mocniejsze podzespoły.

Nowy Nexus 7

Nowy Nexus 7 został zaopatrzony w 7″ ekran o rozdzielczości 1920×1200 pikseli (zagęszczenie rzędu 320ppi, 50% więcej niż pierwszy Nexus 7 i nawet więcej niż Nexus 10). Nexus 7 2 ma w tej chwili największą rozdzielczość ekranu ze wszystkich 7″ tabletów. Matryca oferuje podobno także o 30% szerszą gamę barw.

Co jeszcze oprócz ekranu zamontowano w nowym Nexusie 7? Znajdziemy w nim chipset z Nexusa 4 – Snapdragon S4 Pro z czterordzeniowym prockiem Krait o taktowaniu 1.5GHz. Ponadto jest tu 2GB RAM oraz grafika Adreno 320.

Podczas gdy wielkość wyświetlacza pozostała taka sama, nowy Nexus 7 jest nieco mniejszy niż poprzednik. Google i Asus zmniejszyli grubość obudowy o 1.8mm, a ramka jest węższa o 2.8mm. Zredukowano także wagę tabletu o 50g. Co do obudowy, to podobnie jak u poprzednika – jest ona chropowata i miła w dotyku.

Z tyłu obudowy umieszczono obiektyw 5MP kamery, który może nagrywać filmy 1080p. Z przodu nie zabrakło 1.2MP kamerki do przeprowadzania rozmów wideo. Inne zmiany, które pewnie ucieszą sporą rzeszę użytkowników, to wprowadzenie diody LED odpowiedzialnej za powiadomienia (jest z przodu obudowy). Do dyspozycji jest też SlimPort, co oznacza, że port microUSB pełni teraz także rolę wyjścia na telewizor.

Co do łączności, jest tu dwuzakresowe Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 (Android 4.3 daje teraz natywne wsparcie dla BT 4.0 + LE) oraz NFC. Możliwe jest także bezprzewodowe ładowanie.

Oczywiście w sklepach będą dostępne różne wersje nowego Nexusa 7. Wariant z samym Wi-Fi i 16GB pamięci będzie kosztować 230$ (ok. 750 zł), natomiast ta z Wi-Fi i 32GB to koszt rzędu 270$ (ok. 870 zł). Oczywiście będzie można też kupić wersję z łącznością 4G LTE, jednak ta ma być tylko w wariancie 32GB, a jej cena wyniesie 350$ (ok. 1130 zł).

Kiedy rozpocznie się sprzedaż Nexusa 7 2? Według Google pierwsze egzemplarze będzie można kupić w USA począwszy od 30 lipca. W kolejnych tygodniach urządzenie pojawi się także w Kanadzie, UK, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Australii, Japonii oraz Korei Południowej. Jak widzicie, nie ma tu słowa o Polsce, która pewnie nigdy nie dostanie tego tabletu bezpośrednio od Google. My będziemy musieli poczekać na to, aż Asus zdecyduje się na dystrybucję tego urządzenia w naszym kraju, oczywiście po dużo wyższej cenie. Jestem oczywiście pewien, że już 30 lipca pojawią się w ofertach małych sprzedawców urządzenia z zagranicznych dystrybucji, jednak to już zupełnie inna bajka.

Źródło: Google