Exynos 5 Octa

Nowy Samsung Exynos 5 Octa: 20% większa moc obliczeniowa, dwa razy lepsza grafika

Samsung w zeszłym tygodniu poinformował nas, że mamy spodziewać się prezentacji nowej, ulepszonej wersji chipsetu Exynos 5 Octa. Na prezentację nie musieliśmy zbyt długo czekać, gdyż Samsung właśnie ujawnił wszystkie szczegóły na temat nowego chipu.

Exynos 5 Octa 5420

Nowy Samsung Exynos 5420 posiada sześciordzeniowy układ graficzny ARM Mali-T628, który potrafi przetwarzać grafikę aż dwukrotnie szybciej, niż stary Exynos 5 Octa. Z takiego rozwiązania ucieszą się wielbiciele firmy ARM, bo przecież w Octa poprzedniej generacji siedział GPU PowerVR.

Jeśli chodzi o CPU, na osiem rdzeni SoC składają się cztery rdzenie ARM Cortex-A15 (taktowane zegarem 1.8GHz) oraz cztery, dodatkowe rdzenie Cortex-A7 (taktowane częstotliwością 1.3GHz). Całość działa w oparciu o technologię big.LITTLE, więc tylko cztery rdzenie mogą być aktywne w jednym momencie. Jeśli chodzi o moc obliczeniową, to została ona zwiększona o 20%.

Samsung Exynos 5 - porównanie

Samsung Exynos 5 – porównanie

Samsungowi udało się również zmniejszyć konsumpcję energii elektrycznej przez nowego Exynosa. Dzięki zaawansowanej wielokanałowej kompresji obrazu (MIC), chipset zużywa mniej zasobów energetycznych gdy na ekranie wyświetlamy multimedia. Ma to zmaksymalizować wydajność baterii w połączeniu z ekranami o wysokiej rozdzielczości. Według Koreańczyków, układ zużywa teraz dużo mniej energii nawet wtedy, gdy przeglądamy strony internetowe albo używamy bogatych w obrazki i filmy aplikacji (lub aplikacji, które wymagają bardzo częstego odświeżania ekranu).

Próbki nowego chip Samsung Exynos 5420 już dawno zostały rozesłane do klientów, a masowa produkcja SoC (System-on-Chip) rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam wątpliwości, że Exynos 5420 będzie sercem Galaxy Note III, którego premiera odbędzie się najprawdopodobniej już we wrześniu.

Źródło: Engadget