NTT-DoCoMo-i-beam-Grip-UI-0

NTT DoCoMo prezentuje nowe sposoby obsługiwania UI – „Grip UI” oraz „i beam”

Czy smartfon można obsługiwać wyłącznie za pomocą jednej ręki i wzroku? Japoński operator NTT DoCoMo udowadnia, że tak.

NTT DoCoMo - i beam & Grip UI

NTT DoCoMo zaprezentowało na targach CEATEC expo dwie, bardzo nowatorskie technologie, służące do obsługi interfejsu smartfona/tabletu. Pierwsza z nich, i beam – jest według mnie najciekawsza. Urządzenie, które obsługujemy, śledzi przy pomocy przedniej kamery i promieni podczerwonych nasz wzrok i wykrywa, gdzie go aktualnie skupiamy. Skomplikowane obliczenia urządzenia, potrafią przełożyć miejsce skupienia na odpowiednie współrzędne ekranu. W ten sposób „kursor” na wyświetlaczu jest zawsze tam, gdzie właśnie patrzymy. Demonstrację technologii i beam, możecie obejrzeć na poniższym nagraniu wideo.

Druga z zaprezentowanych technologii, to Grip UI. Smartfon, wyposażony w Grip UI, potrafi wykrywać siłę ściskania (5-poziomów) na brzegach urządzenia. W ten sposób odpowiednie ściśnięcie telefonu, w odpowiednich miejscach, może wywołać zaprogramowaną aplikację lub funkcję.

Oczywiście nie wiadomo, kiedy te dwie technologie zostaną zastosowane na rynku komercyjnym. Powyższe rozwiązania są póki co w fazie prototypu.

Źródło: Engadget