nVidia Tegra 4 – architektura

Nvidia Tegra 4i – Tegra 4 w wersji „light”

Nvidia zaprezentowała dzisiaj swój nowy, mobilny chipset – Tegrę 4i. Jeśli jednak myślicie, że 4i jest lepszy od „zwykłej” czwórki, to się grubo mylicie.

nVidia Tegra 4 - architektura

Nowy chipset jest dość dziwną mieszanką starego typu procesora Cortex-A9, z nową architekturą układu. Nvidia chwali się, że jej chip jest gabarytowo aż dwa razy mniejszy, niż porównywalne układy konkurencji (czyli Qualcomm).

Według informacji, jakie podał producent, we wnętrzu Tegry 4i znajdziemy cztery rdzenie Cortex-A9 R4 o maksymalnym taktowaniu 2.3 GHz oraz piąty, dodatkowy rdzeń – do zadań wymagających niewielkich zasobów obliczeniowych. Pewnie część z Was zastanawia się, czym jest R4 obok nazwy Cortex-A9. Już odpowiadam – jest to modyfikacja rdzenia, która daje 15-30% przyrost wydajności, w stosunku do klasycznego A9.

Jeśli chodzi o moc graficzną, to mamy tu nieco mniej rdzeni, niż w Tegrze 4, ale za to więcej, niż w trójce. Według danych producenta, w 4i znajdziemy 60 rdzeni GPU (w czwórce jest ich 72).

Kiedy zobaczymy pierwsze urządzenia, wyposażone w Tegrę 4i? Według Nvidii takowe pojawią się dopiero w pierwszym kwartale 2014 (zakładam, że wtedy będą już sprzętem z dolnej półki cenowej). Rozsyłanie do producentów próbek nowego chipsetu, rozpocznie w trzecim kwartale 2013.

Źródło: Nvidia