NVIDIA – Tegra K1

NVIDIA wycofuje się z rynku mobilnego

CEO firmy NVIDIA, pan Jen-Hsun Huang, ujawnił podczas wywiadu dla portalu CNET, że firma nie będzie się już skupiać na smartfonach. Czym jest podyktowana taka decyzja?

NVIDIA - Tegra K1

NVIDIA, chociaż na rynek smartfonów wchodziła bardzo szumnie, niestety nie poradziła sobie na nim zbyt dobrze. Chipset Tegra 4i okazał się mało popularną konstrukcją, która nie zdołała zyskać pozycji na rynku i jej utrzymać. NVIDIA, która musiała konkurować nie tylko mocą obliczeniową, ale także i ceną – poległa.

Szef firmy twierdzi, że NVIDIA musi się teraz skupić na innych rynkach, np. rynku sprzętu dla graczy lub podzespołach do samochodów. Wszyscy wiemy, że w samochodach jest obecnie tyle elektroniki, co w radzieckim promie kosmicznym. NVIDIA planuje więc zabłysnąć na tej płaszczyźnie, a czy to się uda? To już inna kwestia.

Nie jest oczywiście powiedziane, że NVIDIA już nigdy się nie zabierze za produkcję smartfonowych układów. Huang sugeruje, że firma będzie zainteresowana wejściem na rynek mobilny, jeśli ktoś zacznie na nim tworzyć „Porsche tabletów lub smartfonów”. Póki jednak na rynku dominuje nurt urządzeń budżetowych, NVIDIA nie jest zainteresowana, aby w nim uczestniczyć.

Oczywiście politycznie poprawne słowa szefa NVIDII można tłumaczyć bardziej dosłownie: „dostaliśmy po tyłku od Qualcomma, więc wychodzimy z rynku smartfonów, bo nie dajemy sobie rady z konkurencją” :)


 • wiek

  czy może być co dobrego ze wschodu (czyt. związku radzieckiego), jak to kiedyś powiedział laskowik :) :):)

 • Marcel Jóźwiak

  „w samochodach jest obecnie tyle elektroniki, co w radzieckim promie kosmicznym.”

  NOOB, co to w ogóle za porównanie? 😛 Nawet nie bardzo wiem jak je rozumieć…

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Trochę mnie poniosło z tym, wiem :) Określenie „radziecki” jest tu raczej zbędne – chodziło ogólnie o dużą ilość elektroniki w samochodach 😛