Sony Xperia Z3

Odblokowanie bootloadera Sony Xperia Z3 powoduje pogorszenie jakości kamery

Jakiś czas temu wielu producentów smartfonów zaczęło blokować bootloadery w swoich smartfonach, aby uniemożliwić wgrywanie do nich nieoficjalnych, gotowanych ROM’ów, tzw. custom ROM. Wielu użytkowników było jednak z tego faktu niezadowolonych, więc producenci stworzyli furtkę, dzięki której odblokowanie bootloadera stało się możliwe (oczywiście pod groźbą utraty gwarancji, trwałego kalectwa itp.). Okazuje się jednak, że Sony w obwarowywaniu bootloadera poszło o krok dalej, bo w smartfonie Xperia Z3 taka czynność powoduje… pogorszenie jakości kamery.

Sony Xperia Z3

Sony o wszystkim poinformowało na jednej ze swoich stron, więc informacja ma charakter jak najbardziej oficjalny i nie jest tylko domysłem użytkowników. Jak możemy przeczytać na stronie Sony (link w źródle) – usunięcie blokady bootloadera (kluczy DRM) w Xperii Z3 powoduje zmniejszenie funkcjonalności kamery. Dla przykładu, mogą przestać działać algorytmy, odpowiedzialne za redukcję szumów. Dodatkowo wydajność podczas robienia zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych może się bardzo pogorszyć.

Dlaczego tak się dzieje? Podobno niektóre klucze DRM są na stałe powiązane z niektórymi funkcjonalnościami urządzenia, przez co odblokowując smartfon – tracimy je.

Co gorsza, nie tylko Xperia Z3 jest na liście urządzeń tracących funkcje przez odblokowanie bootloadera. Właściciele modelu Xperia Z3 Compact także tracą na zdejmowaniu blokady.

Szczerze mówiąc nigdy bym się nie spodziewał, że odblokowanie bootloadera w smartfonie może nieść za sobą tak daleko idące konsekwencje. Ciekawe, czy Sony nie miało wyboru wprowadzając taką zależność, czy może celowo chciało odstraszyć od zdejmowania blokady.