Flappy Bird

Ostrzeżenie dla fanów gry Flappy Bird

Gra Flappy Bird, która w ostatnim czasie osiągnęła duży sukces (po czym nagle przez swojego twórcę została usunięta ze sklepów App Store oraz Google Play), wywołuje coraz większą burzę wśród użytkowników. Okazuje się, że coraz częściej pojawiające się klony Flappy Bird mogą zawierać złośliwe oprogramowanie malware.

Flappy Bird

W sklepie Google Play pojawia się coraz więcej kopii gry. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, że niektóre z nich mogą narazić nas na potężne koszty, gdyż wysyłają SMS-y premium. Jak informuje firma Trend Micro, która zajmuje się bezpieczeństwem w sieci, SMS-y są naprawdę drogie i jeśli złośliwe oprogramowanie zadziała – nasz rachunek telefoniczny może nas niemiło rozczarować.

Można się przed tym oczywiście ustrzec. Po instalacji gry należy sprawdzić do jakich funkcji telefonu dana gra prosi o uprawnienia. Jeżeli są to SMS-y lub inne tego typu, odradzam instalowania takiego tytułu.

Posiadacze systemu Windows Phone mogą być spokojni, bo jak dotąd w sklepie z aplikacjami Microsoftu nie pojawiła się żadna, złośliwa aplikacja tego typu. Podobnie sprawa wygląda z iOS, jednak w tym przypadku na baczności powinni się mieć posiadacze złamanych sprzętów (z Jailbreak) i uważać na wszelkie gry, niepochodzące z oficjalnego sklepu z aplikacjami.

Osobiście nie udało mi się znaleźć żadnej, androidowej gry, która wysyła SMS-y lub próbuje to robić. Mimo wszystko gdy tylko znajdę jakąś podejrzaną pozycję – dam wam o tym znać w komentarzu. A może ktoś z was natrafił już na jakiś groźny klon Flappy Bird?