Panasonic Lumix Smart Camera CM1

Panasonic Lumix Smart Camera CM1 – smartfon z 1″ sensorem kamery

Marzy się wam smartfon z naprawdę świetną kamerą? Panasonic właśnie zaprezentował urządzenie, które zapewne przypadnie wielu z was do gustu. Oto Lumix Smart Camera CM1 – supersmartfon, który pod względem aparatu może konkurować z nawet najlepszymi aparatami kompaktowymi na rynku.

Panasonic Lumix Smart Camera CM1

Prezentacja nowego smartfona (a może raczej aparatu, bo smartfon wydaje się w tym urządzeniu funkcją drugorzędną) odbyła się podczas targów Photokina 2014. Nie da się ukryć, że pod względem specyfikacji Lumix Smart Camera CM1 dosłownie miażdży Samsunga Galaxy K Zoom. Jakimi konkretnie bebechami dysponuje ten sprzęt?

Panasonic Lumix Smart Camera CM1 - obiektyw

Zacznijmy od aparatu, który ma tutaj ogromny 1″ sensor MOS (gigantyczny jak na smartfon i wielki nawet jak na high-endowy aparat kompaktowy). Aparat posiada 20 Mpix oraz obiektyw Leica o jasności f/2.8 – f/11 (28 mm). Smartfon potrafi nakręcić filmy 4K (niestety tylko w prędkości 15 fps), oraz 1080p (30 fps).

W kwestii wydajności, zamontowano tu chipset Snapdragon 801 MSM8974AB, taktowany zegarem 2.3 GHz oraz 2 GB RAM. Jest też Android 4.4 KitKat oraz 4.7″ ekran 1080p. Na dane posłuży 16 GB powierzchni, z możliwością jej rozszerzenia kartą microSD.. Nie zabrakło LTE Cat. 4 (pobieranie do 150 Mbps), Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC oraz 2600 mAh baterii. Gabaryty tego Panasonica wynoszą 135.4 x 68 x 21.1 mm, przy wadze 204 g.

Niestety Lumix Smart Camera CM1 nie jest przeznaczony na rynek masowy, tylko dla koneserów dobrej fotografii. Smartfon powinien zawitać do Europy (póki co wiadomo na 100%, że będzie w sprzedaży we Francji i w Niemczech) w cenie aż 899€, czyli ok. 3775 zł. Wiem, drogo – ale pomyślcie, że za taką kasę dostaniecie nie tylko doskonały aparat, ale także naprawdę niezły smartfon.


  • Staś

    Tylko dlaczego nie powiększono obudowy tak aby obiektyw zmieścił się w jej obrysie. Przecież w to miejsce można by jeszcze dołożyć większy akumulator tak minimum 7 tys. czy 10 tys. mAh. Wtedy byłoby super. Sam szukałbym takiego dla siebie, tylko BEZ 4K. A tak jak jest teraz to włączając nagrywanie 4K i związane z tym wyświetlanie obrazu, moc procesora, baterii starczy pewnie na kilkanaście minut.