GlobalFoundries-Dresden-0

Pierwsze 14 nm chipy FinFET 3D już w przyszłym roku

Czy to możliwe, że w przyszłym roku do smartfonów i tabletów trafią układy, produkowane w 14 nm procesie technologicznym FinFET?

GlobalFoundries Dresden

GlobalFoundries, czyli drugi co do wielkości producent mikrochipów na świecie (po Intel) – obiecuje, że już w 2013 roku wyprodukuje 14 nm układy FinFET. Co w nich takiego niezwykłego? Chipy GlobalFoundries, które będą sprzedawane pod nazwą Extreme Mobility (14nm-XM) – mają być produkowane w zupełnie nowej technologii, która (w przeciwieństwie do obecnych, płaskich układów) pozwala na wytwarzanie chipów w trzech wymiarach. Ta 14 nm technologia FinFET 3D, pozwala na zaoszczędzenie energii (od 40 do 60%) i „wyciśnięcie” kilkakrotnie większej mocy z tranzystora.

Dla uzmysłowienia, czym może być chip z 14 nm technologią powiem tylko, że jeden z najwydajniejszych obecnie, mobilnych chipów Snapdragon S4 Pro (montowany m.in. w LG Optimus G) – ma procesor Krait, wytworzony w technologii 28 nm. 14 nm układ nie dość, że będzie się mniej grzać i będzie bardziej energooszczędny, to uzyska kilka/kilkanaście razy większą moc obliczeniową.

globalfoundries - 14nm-xm

Co ciekawe, Intel na przyszły rok także zaplanował premierę własnego układu tworzonego w technologii 3D. Miejmy nadzieję, że pierwsze, komercyjne urządzenia z 14 nm chipami FinFET 3D – zobaczymy już w przyszłym roku.

Źródło: Engadget