Tizen – logo

Pierwsze smartfony z Tizen: Redwood i Melius

Samsung niedawno porzucił system Bada, który „przekwaterował” w bardzo podobny twór, o nazwie Tizen. Niestety, do tej pory nie zobaczyliśmy jeszcze smartfonów z tym OS’em. Wygląda jednak na to, że Samsung pracuje już nad dwoma urządzeniami opartymi o Tizen, o nazwach kodowych Redwood i Melius.

Tizen - Redwood i Melius

Samsung I8805 Redwood i I8800 Melius zostały ujawnione w jednej z deweloperskich dokumentacji (widocznej powyżej). Czego możemy się dowiedzieć na temat tych dwóch słuchawek?

Według przecieku, Redwood ma być high-endowym urządzeniem, wyposażonym w łączność 4G LTE, natomiast Melius będzie „średniakim” z modułem 3G. Jeśli chodzi o system, to smartfony działają w oparciu o Tizen OS w wersji 2.1, o nazwie kodowej Magnolia. Kiedy urządzenia mają szansę ujrzeć światło dzienne? Wiceszef Samsunga w jednym z wcześniejszych wywiadów, wypowiadał się już na ten temat:

Smartfon z systemem Tizen zostanie zaprezentowany w sierpniu lub wrześniu tego roku, ma to być telefon z segmentu high-end. Urządzenie będzie najlepszym produktem, wyposażonym w topową specyfikację.

Nie da się ukryć, że powyższa wypowiedź idealnie pasuje do modelu I8805 Redwood. Według plotek, smartfon zostanie w pierwszej kolejności wypuszczony w USA, a dopiero potem w Europie.

Gdybyście nie wiedzieli, to dodam jeszcze na koniec, że Samsung nie jest jedyną firmą, zrzeszaną wokół projektu Tizen. Nad Tizenem pracuje także Huawei oraz japoński operator telefonii komórkowej, firma NTT DoCoMo. O ile plany, dotyczące ewentualnego wypuszczenia Huawei z Tizenem nie są znane, o tyle wiadomo, że Japończycy przewidują premierę takiego smartfona w drugiej połowie tego roku.

Po co w ogóle wypuszczać urządzenia, oparte o Tizen, skoro na rynku jest już dobrze funkcjonujący Android? Najwyraźniej największym producentom urządzeń mobilnych jest nie w smak, że całkowitą kontrolę nad Androidem ma Google. Samsung, który czerpie większość swoich zysków z Androida, chce stworzyć dla tego systemu przeciwwagę, w postaci własnego OS. Czy to się uda? Być może, ale jeszcze nie w tym roku.

Źródło: GSMArena