Smartfony-1Q2010-2011

Pierwszy kwartał 2011 na rynku smartfonów – dramat Nokii

Firma zajmująca się analizami rynku (IMS Research), opublikowała raport – w którym znalazło się zestawienie rynku smartfonów z pierwszego kwartału 2010 i 2011 roku.

Smartfony - 1Q 2010 i 2011

Kwintesencję raportu możecie zobaczyć na powyższym wykresie – co z niego wynika? Że największą klęskę na rynku smartfonów odnotowała Nokia, która w 1Q 2010 miała 40% rynku smartfonów, a w 1Q 2011 ma już tylko 24% rynku – co prawda ciągle utrzymując pozycję lidera, ale z kolosalnym spadkiem, aż o 16%. Pochwalić nie ma się też czym firma RIM, znana ze swoich smartfonów BlackBerry – jej udział w rynku spadł o 5%.

Jeśli chodzi o wzrosty – to niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie jest Samsung, który w porównaniu z 1Q 2010 zyskał aż 10% rynku smartfonów – to zapewne zasługa doskonale sprzedającego się modelu Galaxy S. Pokaźne wzrosty w udziale rynku zanotowały także HTC (o 4%), oraz Apple i LG (po 3%). Sony Ericsson umocnił swoją pozycję o zaledwie 2%, ale i to powinno wkrótce przerodzić się w lepsze wyniki – przecież SE wypuszcza ostatnio dość sporo ciekawych urządzeń z Androidem. Chwalić nie ma się czym Motorola, która co prawda nic nie straciła, ale tez i nic nie zyskała – widać polityka faworyzowania rynku amerykańskiego wychodzi Motoroli bokiem.

Jak to według mnie będzie wyglądać w niedalekiej przyszłości? Nokia nie przestanie tracić rynku, tak samo RIM – być może spadek Nokii zostanie nieco wyhamowany po premierze pierwszych urządzeń z Windows Phone 7, ale i to nie jest przecież pewne. Apple z pewnością zwiększy swój udział w rynku – jak tylko pojawi się iPhone 5. SE – jeśli nie pojawi się jakiś naprawdę solidny smartfon tej firmy, w stylu Galaxy S II – nie będzie ona mogła liczyć na oszałamiające wzrosty. Samsung oraz HTC zdecydowanie poprawią jeszcze swoje wyniki – te firmy wiedzą „o co chodzi” konsumentom, dlatego są chętnie kupowane. LG najwyraźniej też powoli „łapie rytm”, jeśli tylko firma skupi się na lepszym dopracowywaniu swoich urządzeń – to może śmiało doścignąć duet Samsunga i HTC. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, zobaczymy, jak je zweryfikuje rzeczywistość.

Źródło: IMS Research