Tizen – smartfon deweloperski

Pierwszy smartfon z Tizen będzie oparty o chipset Exynos 4

Nadal czekamy na pierwsze urządzenie, oparte o system Tizen. Według wiceszefa Samsunga, telefon oparty o ten OS pojawi się dopiero w sierpniu lub wrześniu tego roku. Całe szczęście z poznaniem specyfikacji nie musimy czekać aż dwóch miesięcy, gdyż pierwsze plotki już ujawniły jej część.

Tizen - smartfon deweloperski

Portal TechTastic przeanalizował zadeklarowane przez Samsunga repozytorium podzespołów systemu Tizen. Okazuje się, że póki co ten OS wspiera tylko dwa chipsety – Exynos 4212 oraz Exynos 4412. Pierwszy z nich to tak naprawdę przerobiona wersja układu z Galaxy S II, natomiast drugi znajdziemy w Galaxy S III.

Chipsety Exynos 4212 i 4412 są oparte (kolejno) o dwa i cztery rdzenie Cortex-A9 (taktowane częstotliwościami w przedziale od 1.4 do 1.6GHz) oraz grafikę Mali-400.

Jeśli ludzie z TechTastic nie pomylili się, oznaczać to będzie, że pierwszy smartfon z systemem Tizen (według plotek Samsung I8805 Redwood), zostanie wyposażony w jeden z tych dwóch układów. Oczywiście nie zapewni mu to wydajności, osiąganej przez np. Galaxy S4, jednak pamiętajcie, że Tizen może być o wiele lepiej zoptymalizowanym OS’em i nie będzie wymagał aż tak wielkiej mocy obliczeniowej.

Gdyby ktoś już zapomniał, system Tizen jest tym, co powstało po dobrze znanym w naszym kraju Bada OS. Jeśli posiadacze smartfonów z Bada nadal się łudzą, że ich urządzenia dostaną upgrade do Tizen – to muszę Was rozczarować, bo tak się nigdy nie stanie.

Źródło: TechTastic