Nokia – Microsoft, Elop – Ballmer

Połączenie Nokii z Microsoftem zostanie sfinalizowane 25 kwietnia

25 kwietnia Stephen Elop będzie mógł powiedzieć, że jego misja została wykonana. To właśnie tego dnia umowa pomiędzy Microsoftem a Nokią zostanie definitywnie sfinalizowana, a Nokia przejdzie pod władanie Microsoftu.

Nokia - Microsoft, Elop - Ballmer

Całą sytuacja jest bardzo przykra dla wszystkich fanów fińskiej marki. Nokia przez wiele lat królowała na rynku mobilnym. Sam pamiętam, jakim wzorem do naśladowania dla innych producentów były telefony komórkowe tego fińskiego potentata. Nokia 3310 już dawno stała się urządzeniem kultowym, który według wielu osób – jest telefonem nie do zdarcia.

Niestety, ale Nokia nie poradziła sobie z przeskokiem z telefonów komórkowych na smartfony. Pomimo niezłych początków i powstania systemu operacyjnego Symbian, dalsze działania Finów nie pozwoliły na dominację rynku. Oczywiście głównymi czynnikami, które przyczyniły się do upadku giganta, było pojawienie się Apple iPhone, a w późniejszym czasie także Androida, który dosłownie zalał rynek swoimi produktami.

Mówiłem to już niejednokrotnie, ale powiem jeszcze raz – nie podoba mi się sposób, w jaki Microsoft przejął Nokię. Dziwnym trafem stało się to pod rządami Stephena Elopa, w momencie, gdy wartość Nokii notowała swoje minima. Elop w późniejszym czasie, w ramach „uznania za zasługi” dostał od Microsoftu niezłą sumkę pieniędzy. Cała masa dziwnych zbiegów okoliczności, nieprawdaż?

Wracając do naszego głównego tematu – główne instytucje na świecie, zajmujące się zatwierdzaniem tego typu umów (Komisja Europejska, Amerykański Departament Sprawiedliwości oraz Chiński urząd), zatwierdziły umowę przejęcie Nokii przez Microsoft. Oznacza to, że transakcja zostanie definitywnie „podpieczętowana” 25 kwietnia, czyli już w ten piątek. Oczywiście nie cała Nokia zostaje przejęta. Microsoft kupił od Nokii „jedynie” dział urządzeń i usług. Mimo wszystko z uwagi na skalę tej transakcji, większość prasy informuje, że to cała Nokia przechodzi w ręce Microsoftu.

W finalnych dniach umowa między Nokią a Microsoftem uległa pewnym zmianom. Microsoft uzyskał dzięki temu prawo do zarządzania intenetowymi zasobami Nokii, w których skład wchodzi m.in. domena nokia.com oraz profile społecznościowe Finów. Zmniejszyła się także liczba chińskich pracowników Nokii, którzy przejdą do Microsoftu. Pierwotnie mieli to być wszyscy pracownicy, jednak finalnie w struktury giganta z Redmond przejdzie 21 kierowników z Chin. Ustalenia pozwoliły także na zachowanie kontroli Finów nad koreańską fabryką tej firmy. W oryginalnym porozumieniu Microsoft miał przejąć koreańską fabrykę, jednak wiemy już, że tak się nie stanie.