Sony TRILUMINOS

Porównanie wyświetlacza Triluminos z Sony Xperii Z Ultra do ekranów HTC One i Samsunga Galaxy S4

Zaprezentowany niedawno przez Sony phablet Xperia Z Ultra, został wyposażony w najnowsze dokonanie inżynierów tego japońskiego producenta – ekran Triluminos. Nowa technologia ma zdjąć z Sony piętno producenta, który do swoich flagowych smartfonów wciska bardzo słabe i odstające od konkurencji wyświetlacze. Jak ekran Xperii Z Ultra wypada w porównaniu z panelami Galaxy S4 i HTC One?

Sony Xperia Z Ultra - ekran Triluminos, porównanie

Rywale Xperii Z Ultra również dysponują bardzo zaawansowanymi wyświetlaczami. W HTC One znajdziemy Super LCD3, natomiast w Samsungu Galaxy S4 zamontowano Super AMOLED. Jeśli miałbym w ciemno strzelać, który z nich będzie najlepszy to obstawiałbym samsungowego AMOLED’a. Czy ten wyświetlacz z całej trójki faktycznie jest najlepszy?

Tak naprawdę wybór zwycięzcy nie jest taki prosty. Zarówno Triluminos, jak i SLCD3 zostały oparte o technologię LCD, a AMOLED Samsunga to rozwiązanie wykorzystujące OLED, czyli panel LED wytworzony z emitujących światło związków organicznych. Jak matryce radzą sobie w świetle słonecznym i wewnątrz pomieszczeń? Sami zobaczcie na poniższym nagraniu wideo.

Jeśli uważnie obejrzeliście film to na pewno zauważyliście, że ekran Super LCD3 (oparty o dobrze znaną technologię IPS) oraz Triluminos ciągle cierpią na utratę kontrastu, gdy patrzymy na nie pod dość ostrym kątem. Co prawda przy tej klasy sprzęcie jest to już praktycznie niewidoczne, jednak zjawisko nadal można zauważyć. W matrycy AMOLED chociaż kąty widzenia są idealne, to nie uzyskamy tutaj tak dużej jasności jak w LCD. Samsung nadrabia niską jasność poprzez zredukowaną refleksyjność powierzchni matrycy, która powoduje, że od jej powierzchni odbija się mniej światła, co wpływa na lepszą czytelność w świetle słonecznym.

Miejcie oczywiście na względzie, że zarówno HTC One, jak i Galaxy S4 mają nad Xperią Z Ultra pewną przewagę. Produkt Sony posiada ekran o wielkości aż 6.4″, co przy zagęszczeniu pikseli 340ppi daje mu nieco gorsze szanse w starciu z One (469ppi) i S4 (441ppi).

Źródło: YouTube