AnTuTu Benchmark – logo

Prawie wszyscy producenci oszukują w benchmarkach

Benchmarki to dla redakcji portali technologicznych nadal jeden z podstawowych wyznaczników, jeśli chodzi o wydajność sprzętu. Producenci smartfonów i tabletów bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego stosują różnego rodzaju sztuczki. Póki co na „naginaniu” benchmarków przyłapano jedynie Samsunga, jak się jednak okazuje – praktycznie wszyscy producenci „kołują” benchmarki.

AnTuTu Benchmark - logo

Redaktorzy portalu AnandTech zadali sobie wiele trudu aby sprawdzić, którzy producenci oszukują w benchmarkach. Okazuje się, że nie tylko Samsung stosuje „brudne sztuczki”, ale także HTC, ASUS oraz LG. Na czym polega owe „oszukiwanie”? Producenci do swoich smartfonów i tabletów wprowadzają specjalne, programowe algorytmy, które reagują w momencie odpalenia wybranego benchmarka – i zwiększają taktowanie chipsetu do jego maksymalnych wartości.

Poniżej możecie zobaczyć tabelę, w której znajduje się zestawienie wszystkich sprzętów przetestowanych przez AnandTech z benchmarkami, w których dokonywane są „przewałki”.

Urządzenie SoC Oszukuje w…
3DM AnTuTu AndEBench Basemark X Geekbench 3 GFXB 2.7 Vellamo
ASUS Padfone Infinity Qualcomm Snapdragon 800 N T N N N N T
HTC One Qualcomm Snapdragon 600 T T N N N T T
HTC One mini Qualcomm Snapdragon 400 T T N N N T T
LG G2 Qualcomm Snapdragon 800 N T N N N N T
Moto RAZR i Intel Atom Z2460 N N N N N N N
Moto X Qualcomm Snapdragon S4 Pro N N N N N N N
Nexus 4 Qualcomm APQ8064 N N N N N N N
Nexus 7 Qualcomm Snapdragon 600 N N N N N N N
Samsung Galaxy S 4 Qualcomm Snapdragon 600 N T T N N N T
Samsung Galaxy Note 3 Qualcomm Snapdragon 800 T T T T T N T
Samsung Galaxy Tab 3 10.1 Intel Atom Z2560 N T T N N N N
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition) Samsung Exynos 5420 T(1.4) T(1.4) T(1.4) T(1.4) T(1.4) N T(1.9)
NVIDIA Shield Tegra 4 N N N N N N N

Jak sami możecie zobaczyć, żaden z Nexusów nie korzysta z tego typu sztuczek. To samo tyczy się NVIDII i jej konsoli Shield, która również nie oszukuje benchmarków. Motorolę także można nazwać „bezpiecznym sprzętem”, bo jej najnowszy smartfon Moto X podczas testów zachowywał się normalnie. W zestawieniu zabrakło produktów Sony, które do AnandTech nie przesyła swojego sprzętu.

Źródło