Qualcomm Snapdragon 810

Produkcja przyszłorocznych flagowców zostanie opóźniona?

Wiele wskazuje na to, że większość z przyszłorocznych flagowców czołowych producentów smartfonów bazować będzie na układzie Snapdragon 810, jednak ich produkcja może zostać opóźniona ze względu na problemy, z jakimi zmaga się obecnie Qualcomm.

Qualcomm Snapdragon 810

Według niektórych źródeł, chipset Qualcomm Snapdragon ma tendencję do przegrzewania się na pewnych poziomach napięć, co wpływa bezpośrednio na spadki wydajności układu. Poza tym, ten 64 – bitowy SoC ma także pewne kłopoty z układem graficznym Adreno 430, który stał się nieco problematyczny po wystąpieniu błędów w niektórych sterownikach. To jednak nie koniec, gdyż według ostatnich doniesień, inżynierom z Qualcomm sen z powiek spędza również wadliwy kontroler pamięci RAM.

Przedstawione powyżej problemy mogą niestety znacząco wpłynąć na opóźnienie produkcji flagowców, które mają zostać zaprezentowane już na początku przyszłego roku. Jakich smartfonów może to dotyczyć? Możemy śmiało przypuszczać, że w Snapdragona 810 zostaną wyposażone LG G4 oraz Samsung Galaxy S6. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ten drugi zaopatrzony został w układ własnej produkcji, czyli Exynos, ale takie spekulacje powinniśmy odłożyć nieco w czasie i upewnić się, czy Qualcomm upora się faktycznie ze wszystkimi usterkami występującymi w nowym chipsecie.

Aktualizacja (08.XII.2014): W dniu dzisiejszym jeden z dyrektorów firmy Qualcomm Jon Carvill zapewnił, że produkcja chipsetu Snapdragon 810 rozpocznie się bez żadnych opóźnień, w związku z czym powinniśmy się spodziewać dostępności pierwszych urządzeń opartych o ten układ już w pierwszej połowie 2015 roku. Carvill odmówił jednak dyplomatycznie w swojej wypowiedzi komentarza odnośnie zarzutów w sprawie rzekomej awaryjności wspomnianego chipsetu.