Android Silver

Projekt Android Silver wstrzymany przez Google?

Według portalu The Information, googlowski projekt Android Silver został wstrzymany. Co może być powodem takiej decyzji Google?

Android Silver

Android Silver to program, w ramach którego Google (przy współpracy z producentami smartfonów) pomaga w tworzeniu high-endowych smartfonów, opartych o Android. Jest to analogiczny projekt do Android One tylko, że w One chodzi o smartfony low-end. Naturalnie Google w ramach Android Silver miałoby sprawować pieczę nad flagowymi smartfonami, aby działały bez zbędnego „programowego syfu”, w postaci niezliczonych nakładek, dodatkowych aplikacji itp. Naturalnie smartfony z Andorid Silver dostawałyby bardzo szybko wszelkie aktualizacje systemowe prosto od Google.

Projekt Android Silver na start miał podobno kosztować Google ok. 1 miliarda $. Niestety, producenci współpracujący z Google mają co do niego mieszane odczucia. Nie wiadomo o co dokładnie chodzi, ale przypuszczam, że tacy producenci jak np. Samsung, LG, HTC i Sony – mimo wszystko ponad szybkie aktualizacje Androida stawiają… pchanie swojego, modyfikowanego oprogramowania.

Wygląda na to, że nie doczekamy się większej ilości topowych smartfonów z czystym Androidem, a fani niezasyfionych sprzętów mobilnych będą więc musieli poczekać na debiut kolejnego Nexusa.

Całe szczęście Android One już ruszył, a Google w Indiach zaprezentowało pierwsze smartfony wspierane przez ten projekt. Nie da się ukryć, że to low-endowe sprzęty cierpią najbardziej przez słabo zoptymalizowany soft. Mam nadzieję, że wkrótce także i do Polski dotrą jakieś produkty Andorid One. A na Android Silver, cóż… będziemy chyba musieli poczekać dużo dłużej.