Bada – logo

Projekt BadaDroid przynosi Android do starych, samsungowych sprzętów opartych o bada – Wave oraz Wave II

Pewnie niewielu z was pamięta jeszcze smartfony Samsung Wave oraz Wave II, które swoją premierę miały w 2010 roku. Można by uznać, że te oparte o system bada urządzenia, są już praktycznie technologicznymi trupami. Nic jednak bardziej mylnego, bo Wave i Wave II odżywają, bo można teraz na nich zainstalować system Android.

Bada - logo

System bada to dawny oręż Samsunga, który miał stanowić konkurencję dla Androida. Koreańczycy przemianowali potem bada na Tizen, jednak mimo usilnych działań Samsunga – ten OS stanowi tylko znikomą siłę na rynku urządzeń mobilnych.

Smartfony Wave oraz Wave II jak na swoje czasy, były bardzo potężnymi urządzeniami, zamkniętymi w metalowej obudowie. Niestety, ale system bada jest w tej chwil tak przestarzały, że te urządzenia nie mają już zbyt wielkiej racji bytu. Całe szczęście jeden z użytkowników forum XDA-Developers, o ksywce volk204, stworzył funkcjonalny OmniROM. Dzięki jego pracy każdy użytkownik Samsunga Wave oraz Wave II, może zainstalować na swoim sprzęcie system Android 4.4.4 KitKat. Według zapewnień – nowy firmware z powodzeniem nadaje się do codziennego użytku. Soft oczywiście nie ustrzegł się kilku błędów. Obecnie znane bugi to:

 • Używanie łączności 2G powoduje pewne problemy (korzystanie z 3G działa bez problemu).
 • Nie działają połączenia konferencyjne.
 • Występują pewne problemy z ustawieniami kodeka audio, jednak są one dość rzadkie.
 • Wskaźnik naładowania baterii nie zawsze pokazuje dokładną wartość.

Każdy, kto planuje zetrzeć kurz ze swojego Wave’a, powinien spróbować zainstalować OmniROM, który (trzeba to zaznaczyć), nadal jest w fazie Alfa. Pamiętajmy też, że jego instalacja spowoduje usunięcie wszystkich informacji, przechowywanych w bada OS.

Oczywiście volk204 nadal pracuje nad OmniROM, więc całkiem możliwe, że już wkrótce wszystkie jego błędy zostaną wyeliminowane. Jeśli ktoś chce spróbować zainstalować ten nowy soft, niech skorzysta z linka źródłowego, gdzie znajdzie (w języku angielskim) wszelkie informacje, jak to zrobić.


 • qba

  ale na wave można przecież było postawić już dawno temu androida
  nowością jest 4.4 bo wtedy to było 2.3 albo coś takiego

  • http://smartfan.pl/ Noob

   No to jestem chyba akurat w tym temacie zbyt mało rozeznany… :) W takim razie nie pozostaje nam nic innego, jak czekać teraz na 5.0 Lollipop :)

   • qba

    nie wiem czy uciągnie.
    Już wtedy były jakieś lagi i niespecjalnie sobie radził. Na pewno miał problemy z obsługą hardwaru (zdaje się aparat i czujniki) ale może to wynikało z fazy beta
    Niestety przestałem śledzić temat