Qualcomm Snapdragon

Qualcomm oraz TSMC gotowe, aby wdrożyć 8-rdzeniowe chipsety

Qualcomm oficjalnie poinformował, że rozpoczyna masową produkcję swoich pierwszych, 8-rdzeniowych mobilnych chipsetów – Snapdragon 615. Firma dała także znać, że jej 64-bitowy 8-rdzeniowy układ Snapdragon 810 oraz 6-rdzeniowy Snapdragon 806 – będą zaprezentowane przed końcem tego roku.

Qualcomm Snapdragon

Snapdragon 615, który ujrzał dzisiaj światło dzienne, jest układem przeznaczonych dla urządzeń ze średniej półki. Pozostałe dwa chipy, czyli Snapdragon 810 oraz Snapdragon 806 – to produkty, przeznaczone dla segmentu high-end.

Nowe scalaki firmy Qualcomm będą produkowane przez tajwańskiego potentata w produkcji półprzewodników, firmę Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), z wykorzystaniem zaawansowanego, 20nm procesu technologicznego. Według niektórych źródeł, zastosowanie w układach aż 8 rdzeni, wcale nie spowoduje wzrostu ich ceny.

W tej chwili w sklepach jest już cała masa smartfonów i tabletów, opartych o 8-rdzeniowe procesory. Niestety do tej pory żaden z producentów nie wprowadził na rynek 8-rdzeniowca, zbudowanego w oparciu o 64-bitową architekturę. Zresztą, od prezentacji jakiegoś nowego chipsetu, do jego wprowadzenia do produktów komercyjnych – mija zazwyczaj sporo czasu. Jako dowód przytoczę tu układ Snapdragon 805, który miał swoją premierę w styczniu tego roku, jednak nadal żaden ze smartfonów ani tabletów – nie posiada go w swojej specyfikacji. Pierwszym urządzeniem, które może pojawić się z tym SoC, może być LG G3, którego prezentacja odbędzie się już za tydzień. Chodzą także pogłoski, że Samsung Galaxy S5 Prime będzie zaopatrzony właśnie w Snapdragona 805.