Qualcomm Snapdragon

Qualcomm prezentuje chip Snapdragon 805 z grafiką Adreno 420

Qualcomm zaprezentował dzisiaj swój najnowszy produkt – nowej generacji chipset Snapdragon 805 z wydajniejszymi 2.5 GHz  rdzeniami oraz wsparciem dla wyświetlaczy 4K. O ile większą moc ma ten chip w porównaniu do Snapdragona 800?

Qualcomm Snapdragon

Rozdzielczość 4K póki co dla większości z nas jest kwestią odległej przeszłości, jednak przypominam, że już Snapdragon 800 posiadał wsparcie dla nagrywania wideo w tej jakości. Mało tego – kilka smartfonów (w tym Galaxy Note 3) może nagrywać filmy w 4K. Niestety Snapdragon 800, chociaż potrafi obsłużyć wideo 4K, to niestety nie posiada wsparcia dla takich ekranów. W odróżnieniu od niego nowe dziecko Qualcomm, Snapdragon 805 – umożliwi producentom stosowanie takich wyświetlaczy w tabletach (a może i nawet smartfonach).

Nowy chipset posiada także dużo lepszy układ graficzny Adreno 420, który od Adreno 330 montowanego w Snapdragonie 800 jest jakieś 40% wydajniejszy. Wewnątrz Snapdragona 805 siedzą także cztery rdzenie Krait 450 taktowane częstotliwością 2.5 GHz i prędkościami pamięci rzędu 25.6 GB/s. Krait 450 to układ 32-bitowy, wygląda więc na to, że jest on ostatnim członkiem tej rodziny przed wkroczeniem 64-bitowców.

Qualcomm oprócz powyższych układów zaprezentował także całkowicie nowy modem o nazwie Gobi 9×35. Jest on produkowany w 20 nm procesie technologicznym, przez co jest mniejszy, zużywa dużo mniej energii, a przy tym jest szybszy. Gobi 9×35 wspiera LTE Cat 4, dwuzakresowe W-Fi ac i pozwala na transmisję filmów 4K poprzez sieć Wi-Fi.

Snapdragon 805 ma także nowy procesor kamery, który znacząco zwiększy jej prędkość i dodatkowo może polepszyć jakość robionych przez nią zdjęć. Scalak do stabilizacji obrazu korzysta z żyroskopu.

Qualcomm twierdzi, że już jest gotowy do masowej produkcji Snapdragonów 805. Pierwsze, komercyjne urządzenia z tymi układami powinny się pojawić w sklepach już w pierwszej połowie przyszłego roku (ich prezentacja odbędzie się prawdopodobnie na styczniowych targach CES i lutowych MWC).

Aktualizacja (9.I.2014): Według Qualcomm pierwsze urządzenia oparte o chipset Snapdragon 805 pojawią się w maju tego roku.


 • wiek

  odnośnie tematu…., ciekawe jakie jeszcze rozwiązania czas przyniesie, choć dziwne wydają mi sie zapewnienia iż każdy nowy czip jest o 40 czy 60% bardziej wydajny od poprzednika, czyli teraz powinny w minimalistycznym stopniu lub prawie wcale nie pobierać energii.
  Przypominają mi sie % -y z PRL, gdzie zawsze było 130% normy, a i tak nic nie było, ech

  • http://smartfan.pl/ Noob

   To prawda, a ja dochodzę do wniosku, że te wzrosty wydajności zostają pochłonięte przez nieudolne dzieła programistów, którzy marnotrawią przyrost wydajności.

 • wiek

  Jeśli scalak ma pojawić się za rok, a niżej jest info…aktualizacja , że w maju, to słowo „dopiero” można związać z terminem za rok, a słowo „już” świadczy o bardzo szybkim jego wprowadzeniu w maju tego roku, pozdrawiam

  • http://smartfan.pl/ Noob

   Racja, dzięki za uwagę!

   • wiek

    pozdrawiam :)