Qualcomm Snapdragon 800 – schemat blokowy

Qualcomm Snapdragon 800 wejdzie do masowej produkcji dopiero pod koniec maja

Najmocniejszy obecnie mobilny chipset w portfolio Qualcomm, Snapdragon 800, nie trafił jeszcze do masowej produkcji. Według przedstawiciela firmy, Yufei Wanga, produkcja chipu ruszy pod koniec maja.

Qualcomm Snapdragon 800 - schemat blokowy

Niestety Qualcomm nie zdradziło, do jakich konkretnie urządzeń trafi Snapdragon 800. Oczywiście, zważywszy na mocarne „bebechy” układu, będą to high-endowe smartfony i tablety.

Snapdragon 800 to kolejny krok w ewolucji chipsetów Qualcomm. Jest on wielkim ulepszeniem, w stosunku do Snapdragona 600, który napędza najmocniejsze obecnie smartfony, m.in. HTC One, Samsunga Galaxy S4 oraz LG Optimusa G Pro.

800 oferuje wielki wzrost wydajności, w stosunku do 600. Wewnątrz znajdują się cztery rdzenie Krait 400 (taktowane częstotliwością 2.3 GHz). Krait 400, w stosunku do poprzednich generacji, oferuje ulepszony interfejs pamięci (2×32 LPDDR3), mniejsze opóźnienie w stosunku do pamięci głównej oraz szybszy cache L2. W Snapdragonie 800 jest też nowy chip graficzny, Adreno 330, który oferuje aż o 50% lepszą wydajność, niż Adreno 320. Chip ma też ogromne możliwości dalszego rozwoju, gdyż wspiera odtwarzanie filmów 4K z prędkością 30 klatek na sekundę oraz kamery, z przetwornikami o wielkości do 55 MP.

Jeśli chodzi o produkcję, chip Snapdragon 800 wytwarza się w 28 nm procesie technologicznym High-K + Metal Gate, co pozwala zoptymalizować moc wyjściową układu przy jego maksymalnym obciążeniu.

Jak więc widzicie, jest na co czekać. Moc obliczeniowa mobilnych układów stale rośnie i jestem pewien, że już wkrótce smartfony i tablety będą w stanie wyprzeć z rynku konsole do gier, a być może także komputery stacjonarne i laptopy.

Źródło: Engadget