Qualcomm Mirasol

Qualcomm zademonstrował swój 5.1” ekran Mirasol o rozdzielczości 2560 x 1440

Ekrany do mobilnych urządzeń rozwijają się teraz szybciej, niż wyświetlacze do laptopów. Znana głównie z produkcji chipsetów, firma Qualcomm, zademonstrowała właśnie swój nowy 5.1-calowy wyświetlacz, którego rozdzielczość wynosi aż 2560 x 1440 pikseli.

Qualcomm Mirasol

Qualcomm swoją prezentacją pokazuje nam, jak będzie się kształtować przyszłość smartfonowych ekranów. W nowej, 5.1-calowej matrycy Mirasol, dzięki ogromnej rozdzielczości uzyskano zagęszczenie pojedynczych punktów, wynoszące aż 577 dpi. Oczywiście dpi to parametr, którego używa się raczej do mierzenia jakości wydruku. Mimo wszystko dzięki niemu dowiadujemy się, że ekran Qualcomma swoją jakością dogania papierowy wydruk. Poniżej możecie obejrzeć prototypy zegarka i smartfona, używających ekranów Mirasol.

Matryce Mirasol działają odmiennie, niż stosowane powszechnie ekrany LCD i OLED. Tak naprawdę odbijają one światło, które na nie pada, dzięki czemu obraz, który jest za ich pomocą wyświetlany, ma bardzo naturalne barwy. Cecha ta powoduje również, że ekran Qualcomma wcale nie męczy oczu, a obraz jest bardzo wyraźny.

Jeśli chodzi o barwy, Mirasol nie dysponuje aż tak żywymi kolorami jak inne, współczesne ekrany. Z drugiej strony, wyświetlacz firmy Qualcomm nie jest też czarno-biały, jak elektroniczny papier e-Ink. Dzięki swoim właściwościom, Mirasol jest jakieś sześć razy bardziej energooszczędny, niż inne smartfonowe matryce.

Wszystko wygląda pięknie, niestety Qualcomm nie jest jeszcze w stanie wdrożyć masowej produkcji swojego wynalazku. Nie spodziewajmy się więc, że w ciągu najbliższych dwóch lat zobaczymy w sklepach smartfony wyposażone w tą matrycę.

Źródło: Engadget