Apple – sklep

Raport finansowy Apple za trzeci kwartał fiskalny 2013

Apple ogłosiło swoje kwartalne wyniki finansowe, obejmujące trzeci kwartał fiskalny 2013 roku. Gigant z Cupertino osiągnął w tym czasie zysk netto w wysokości 6.9 miliarda $ a przychód firmy wyniósł 35.3 miliarda $.

Apple - sklep

Apple sprzedało w tym okresie rekordową ilość smartfonów iPhone, bo aż 31 milionów sztuk. To ogromny wzrost w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, kiedy to udało się sprzedać 26 milionów urządzeń iPhone. Apple notuje także spore wzrosty w przychodach swojego sklepu iTunes, zyskach z oprogramowania i innych usług.

Spada niestety sprzedaż komputerów Mac oraz tabletów iPad. W Q3 2013 udało się sprzedać 14.6 miliona iPadów oraz 3.8 miliona Macków, co w porównaniu z Q3 2012, kiedy to dostarczono 17 milionów iPadów i 4 miliony Macków – jest wynikiem sporo niższym (szczególnie, jeśli chodzi o tablety iPad). Analitycy finansowi przewidywali, że Apple w Q3 2013 sprzeda aż 18 milionów iPadów, jak więc sami widzicie sporo się pomylili.

Apple - wyniki za Q3 2013

Powyższy wykres doskonale obrazuje sytuację finansową Apple. W latach 2009-2012 gigant sukcesywnie zyskiwał i to zarówno, jeśli chodzi o sprzedaż jak i zysk. Rok 2013 jest pierwszym od 2009, kiedy to firma z Cupertino nie poprawiła wyniku za trzeci kwartał fiskalny. Mało tego – nastąpiła stagnacja, przychód co prawda pozostał bez zmian, jednak zysk netto obniżył się znacząco.

Jeśli jednak ktoś już w tej chwili wieści klęskę Apple, to radzę się jeszcze trochę z tym wstrzymać. CEO giganta Tim Cook powiedział, że firma już wkrótce ma zamiar zaprezentować zegarek iWatch, a jesienią 2013 oraz w przyszłym roku zobaczymy nowe produkty z logo „Jabłuszka”.

Źródło: Apple