Nokia – logo

Raport finansowy Nokii za Q1 2013 – nie jest tak różowo, jak się mogło wydawać

Nokia właśnie udostępniła swoje dane finansowe, za pierwszy kwartał 2013 roku. Sprzedaż netto firmy wyniosła 5.9 miliarda euro, niestety Finowie są nadal pod kreską, odnosząc 150 milionów euro straty.

Nokia - logo

Jeśli miałbym szukać jaśniejszych punktów raportu, to śmiało mogę wskazać na 27% wzrost sprzedaży smartfonów Lumia, który sięgnął (przewidywanych wcześniej) 5.6 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Dane pokazują także, że Nokii udało się sprzedać 55.8 milionów smartfonów i telefonów, co może i jest wysokim wynikiem, niestety w porównaniu do Q4 2012, niższym aż o 30 procent. W rezultacie tego tąpnięcia, dział Urządzeń i Usług odnotował (rok do roku) 25% spadek, do 2.9 miliarda euro.

Nokia - Q1 2013

Podsumowanie raportu finansowego Nokii za Q1 2013.

Nokia Siemens Networks, które jest częścią Nokia Group, zanotowało (rok do roku) 30% spadek sprzedaży netto, do 2.8 miliarda euro. Całe szczęście w tym przypadku wzrosła marża operacyjna (o 7%), co pozwoliło wpompować w Nokia Group aż 210 milionów euro (netto).

Pod względem geograficznym, Nokia radzi sobie najlepiej w Europie (sprzedaż netto 895 milionów euro), Azji i regionie Pacyfiku (sprzedaż netto 724 miliony euro). W Europie Finom udaje się sprzedawać droższe urządzenia (w Q1 2013 spieniężono tu 11.8 milionów sztuk urządzeń mobilnych), natomiast w Azji i Pacyfiku nieco tańsze, ale za to dużo więcej, bo aż 23.1 milionów sztuk.

We wszystkich zakątkach świata (oprócz Ameryki Północnej), Nokia (licząc rok do roku) zanotowała spadki sprzedaży. Szef giganta, Stephen Elop, jest jednak bardziej optymistyczny, jeśli chodzi o kolejny kwartał. W Q2 2013 Nokii ma pomóc coraz szersza oferta smartfonów Lumia i lepsza ich dostępność.

Źródło: Nokia (pełny raport)