samsung – logo

Rekordowe wyniki Samsunga w Q2 2012

Samsung nie opublikował jeszcze pełnych wyników finansowych za drugi kwartał 2012 – jednak z danych cząstkowych wynika, że Q2 będzie dla koreańskiego producenta rekordowy.

samsung - logo

Zysk firmy w drugim kwartale wyniósł 5.9 miliarda $ (wzrost rok do roku o 79%). Szefostwo Samsunga spodziewa się, że w kolejnym kwartale zysk (w porównaniu do Q2) wzrośnie o 36%. Według raportu – za 70% zysku całej firmy odpowiada mobilny oddział Samsunga, który sprzedał około 50 milionów smartfonów, podwajając przy tym zysk, który wyniósł 3.87 miliarda $.

Jeden z szefów firmy przewiduje, że sprzedaż Galaxy S III w trzecim kwartale osiągnie 19 milionów sztuk – a to dzięki nieobecności na rynku nowego iPhone. Samsung spodziewa się, że kiedy do sklepów wejdzie już nowa generacja iPhone (iPhone 5?) – wzrost zysku Samsung Mobile nieco spowolni, jednak zrekompensuje „półprzewodnikowy” oddział firmy. Ma tak się stać za sprawą zamówień Apple na ekrany i inne podzespoły do nowego sprzętu.

W tej chwili największa bolączka Samsunga to kryzys w Europie (która jest największym rynkiem zbytu dla firmy) i spadek kursu euro w stosunku do koreańskiego wona. Te czynniki wpływają negatywnie na zysk firmy, który mógłby być jeszcze większy.

Źródło: Reuters, GSMArena