RIM-BlackBerry-QNX-0

Research In Motion pracuje nad smartfonem z systemem QNX

Według portalu BGR, firma RIM (znana głównie ze swoich smartfonów BlackBerry) – pracuje nad smartfonem, opartym o system operacyjny czasu rzeczywistego QNX.

RIM BlackBerry - QNX

Urządzenie ma podobno nosić nazwę BlackBerry Colt i pojawić się na rynku w pierwszym kwartale 2012 roku. QNX to wielka szansa dla RIM i dla wszystkich konsumentów, którzy chcą bardziej różnorodnego rynku systemów mobilnych. Wiem, że Android / Windows Phone 7 / iOS to świetne systemy (niektóre mają nawet swoich „wyznawców”) – jednak mimo wszystko przyda się kolejny system, który być może będzie stanowić dla nich jakąś konkurencję. Wiem, istnieją też inne OSy, jak Bada, czy MeeGo – w nich również pokładam nadzieję, na urozmaicenie rynku smartfonów. Gwoli jasności – QNX to system oparty o chyba wszystkim znany OS Unix.

Wracając do BlackBerry Colt – urządzenie jest podobno już testowane i według przecieków, posiada jednordzeniowy procesor o nieznanym taktowaniu. Nie oznacza to oczywiście, że pierwszy smartfon z QNX będzie oparty o jednordzeniówkę – do premiery wszystko może się jeszcze zmienić. Z informacji portalu BGR wynika również, że Colt w dniu premiery może nie mieć wsparcia dla BES (BlackBerry Enterprise Server), ale za to ma obsługiwać Microsoft ActiveSync. Czekamy na więcej informacji na temat BlackBerry Colt.

Źródło: BGR