RIM – BlackBerry – logo

RIM odnotował $125M straty w Q4 2011

RIM dopiero teraz ogłosiło wyniki finansowe za czwarty kwartał zeszłego roku, niestety firma nie ma się czym pochwalić.

RIM BlackBerry

RIM w czwartym kwartale zeszłego roku straciło aż 250 milionów $, podczas gdy prognozowany przychód na ten okres miał wynieść 4.2 miliarda $. Wyniki są jeszcze gorsze, niż za Q3 2011 – kiedy to firma osiągnęła przychód wysokości 256 milionów $ (przy prognozie 5.17 miliarda $).

Fatalne wyniki finansowe firmy to m.in. efekt rządów dwóch, byłych współprezesów (co-CEO) – Jima Balsillie i Mike’a Lazaridisa. Co ciekawe, dopiero po ogłoszeniu wyników za Q4, Jim Balsillie opuścił całkowicie szeregi firmy – gdyż do tej pory pełnił tam jeszcze kierownicze funkcje. „Dobrowolnie” z pokładu RIM, wraz z Balsillie, zeszli również David Yach oraz Jim Rowan (CTO oprogramowania i COO globalnych operacji).

Na stanowisku wiceprezesa pozostaje nadal Mike Lazaridis, który do tej pory nie wydał żadnego oświadczenia. Czyżby nadal miał zamiar pozostawać na swoim stanowisku, pomimo wielkiej odpowiedzialności za straty firmy?

Obecny prezes RIM, Thorsten Heins chce najwyraźniej oczyścić szeregi firmy z dyrektorów, którzy prócz pobierania ogromnych wynagrodzeń – nie przydają się do niczego. Dziwi mnie fakt, iż Lazaridis i Balsillie aż tak długo pozostawali w czołowych strukturach RIM, skoro to przecież głównie oni odpowiadają za upadek firmy.

Miejmy nadzieję, że RIM uda się jednak wykaraskać z tarapatów. Jedno jest pewne, będzie na to potrzeba wiele czasu – a kto wie, czy obecne zmiany jakie wprowadza Thorsten Heins, są jeszcze w stanie uratować firmę.

Źródło: PhoneArena