Nokia Lumia Black – folder aplikacji

Ruszają aktualizacje do Nokia Lumia Black

Nokia oficjalnie poinformowała, że rusza z aktualizacją swoich smartfonów do update’u Lumia Black. Pierwszymi urządzeniami, które otrzymają łatkę będą Lumia 1020 oraz Lumia 925. Reszta urządzeń tego producenta, które są oparte o Windows Phone 8, powinna dostać paczkę z nowym softem w ciągu kilku najbliższych tygodni. Co nowego daje aktualizacja Lumia Black?

Nokia Lumia Black - folder aplikacji

Folder aplikacji na ekranie startowym.

Lumia Black daje m.in. możliwość kreowania folderów z aplikacjami na ekranie startowym naszego smartfona. Stworzony folder to w zasadzie kolejny tzw. Live Tile, czyli „żywy kafelek”. Nowy firmware przynosi  również ekran Nokia Glance 2.0, dzięki któremu zobaczymy powiadomienia adekwatne do naszego kalendarza, emaila, telefonu lub aplikacji, np. Twitter lub Facebook. Dzięki Lumia Black smartfony Nokii nareszcie dostaną wsparcie dla standardu Bluetooth LE, który pozwoli na połączenie urządzenia z różnego rodzaju akcesoriami, które wymagają LE (np. Adidas MiCoach).

Dodatkowo słuchawki Nokia Lumia, które posiadają 1 GB RAM lub więcej otrzymają aplikację Nokia Refocus, która pozwala zmieniać punkt centralny naszej zrobionej już wcześniej fotografii. Dzięki temu możemy dowolnie przekształcać miejsca, w których nasze zdjęcie jest wyostrzone a w których rozmyte.

Nokia Lumia Black - Nokia Refocus

Nokia Refocus

Kolejną fajną funkcją Nokia Refocus jest Color Pop. Dzięki niej możemy usunąć wszystkie kolory z fotografii i dodać barwę jedynie w tych miejscach, w których chcemy.

Kolejną rzeczą, którą dostaną Lumie z 1 GB RAM (lub więcej), jest Nokia Beamer. Appka pozwala nam na dzielenie się zdjęciami, plikami i inną treścią za pomocą kodów QR i specjalnej strony internetowej. Dodatkowo wraz z Lumia Black dostajemy program Nokia Storyteller, który pomaga w pogrupowaniu naszych fotografii np. według daty, miejsca itp.

Nokia Lumia Black - Nokia Beamer

Nokia Beamer

Wiele osób ucieszy się też pewnie z tego, że ich Lumie dostaną program Nokia Camera, który do tej pory był wyłącznie domeną sprzętów z linii PureView. Dzięki Nokia Camera możemy robić jeszcze lepsze zdjęcia, korzystając przy tym z bardzo zaawansowanych ustawień.

Nokia Lumia Black - Nokia Camera

Nokia Camera

Posiadacze smartfonów Nokia muszą niestety pamiętać, że wiele z funkcji Lumia Black jest przeznaczona dla smartfonów z 1 GB RAM lub więcej. Właściciele sprzętów z 512 MB RAM’u, jak np. modelu Lumia 520, będą w wielu względach musieli się obejść smakiem.

Jak sprawdzić, czy Lumia Black jest już dla was dostępna? System Windows Phone 8 raz na tydzień sam sprawdza, czy nie pojawił się nowy firmware. Tę czynność można jednak przeprowadzić ręcznie wchodząc w Ustawienia -> Aktualizacje. Gdyby ktoś z was już zaktualizował swój smartfon, niech będzie tak miły i podzieli się wrażeniami w komentarzu.

Aktualizacja (11.I.2014): Nokia podała listę urądzeń, które dostaną Black, są to:

 • Lumia 1020
 • Lumia 925
 • Lumia 920
 • Lumia 820
 • Lumia 720
 • Lumia 625
 • Lumia 620
 • Lumia 520


 • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

  Ja tam już czekam na aktualizację do WP8.1 dla mojej Nokia Lumia 1520 :)