Android – rakieta

Rynek smartfonów według IDC: Android, Windows Phone i iOS coraz mocniejsze, BlackBerry i inne OS’y lecą w dół

Analitycy z IDC zaprezentowali dzisiaj wyniki swoich najnowszych badań, dotyczących globalnego rynku smartfonów. Z raportu dowiadujemy się, które mobilne systemy operacyjne są w świecie smartfonów najpopularniejsze. Wyniki pewnie nikogo nie zaskoczą, bo niekwestionowanym królem jest Android, a jak wypadła reszta?

Android - rakieta

Analizę wyników zacznijmy oczywiście od zwycięzcy, czyli systemu Android, który zgodnie z oczekiwaniami notuje w trzecim kwartale 2013 roku aż 79.3% udział w rynku smartfonów. W porównaniu do drugiego kwartału 2012, jest to wzrost dostaw urządzeń z tym OS’em o zawrotne 73.5%.

Na drugim miejscu z 13.2% kawałkiem smartfonowego tortu jest Apple iOS. System w porównaniu z Q2 2012 zmniejszył udział o 3.4%, jednak dostawy iPhonów wzrosły o 20%. Wszystko wskazuje więc na to, że nawet taki wzrost dostaw nie daje gwarancji na choćby utrzymanie udziału w rynku. iOS jest najzwyczajniej w świecie powoli „zjadany” przez swoich rywali.

Trzecie miejsce z 3.7% udziałem ma Windows Phone. Co prawda w porównaniu z poprzednim rokiem daje to wzrost o zaledwie 0.6%, jednak poziom dostaw smartfonów z OS’em Microsoftu urósł o astronomiczne 77.6% (z 4.9 miliona sztuk do 8.7 miliona). Oczywiście sukces Microsoftu to także sukces Nokii, gdyż tak naprawdę aż 80% urządzeń z Windows Phone to produkty tego fińskiego giganta.

IDC - 2Q 2013, rynek smartfonów

Aby ktoś odniósł sukces, ktoś inny musi niestety doznać porażki. W zestawieniu IDC największymi „looserami” są Symbian (spadek z 4.2% do zaledwie 0.2%), BlackBerry OS (zjazd udziału z 7.7% do 6.8%) oraz Linux (spadek z 1.8% do 0.8%).

Szczerze mówiąc spadkami najbardziej powinno się martwić szefostwo BlackBerry, które pomimo premiery nowej odsłony swojego OS, czyli BlackBerry 10 oraz smartfonów Z10 i Q10 nadal nie potrafi odrobić strat. Być może niezaprezentowane jeszcze słuchawki Z15 i Z30 pomogą w poprawie sytuacji tego kanadyjskiego producenta? Oby, bo to chyba ostatnia deska ratunku dla BB.

Pamiętajcie oczywiście, że na rynku jest też młodziutki Firefox OS, który dopiero startuje i jest wysoce prawdopodobne, że dzięki niskim cenom swoich smartfonów odbierze sporo udziałów innym mobilnym OS’om. Dodatkowo Samsung ma wkrótce zaprezentować pierwsze smartfony z Tizen OS, więc wszystko jest możliwe a gra nadal trwa.

Źródło: ZDNet