Samsung Exynos 5 Octa

Samsung Exynos 5 Octa – nowy chipset ze starą grafiką?

Okazuje się, że najnowszy, 8-rdzeniowy mobilny chipset Samsunga – wcale nie jest zintegrowany z nowym GPU Mail, ale starą grafiką PowerVR SGX 544MP3.

Samsung Exynos 5 Octa

Samsung na targach CES 2013 nie zaprezentował żadnego, interesującego smartfona, co pewnie trochę zawiodło fanów tej firmy. Koreański producent ujawnił za to swój najnowszy, 8-rdzeniowy chipset mobilny, składający się z czterech rdzeni A7 i czterech A15 (działających zamiennie, w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową). Wszyscy spodziewaliśmy się, że tak potężny układ będzie wspierany przez równie mocny chip graficzny, jak np. Mali-T604 montowany w Exynos 5 Dual. Niestety okazuje się, że jest inaczej.

Jak dowodzi portal AnandTech, Exynos 5 Octa ma na pokładzie GPU PowerVR SGX 544MP3, który jest bardzo podobny do chipu 543 montowanego m.in. w applowskich chipsetach A5/A6 (554MP4 ma dodatkowo obsługę DirectX 10 i prawie 2x większą liczbę GFLOPS).

Exynos 5 Octa pod względem graficznym nie będzie się mógł oczywiście równać np. z PowerVR 554MP4, który jest montowany w chipie A6X (działa w najnowszym iPadzie). Na osąd nowego chipsetu poczekajmy oczywiście do wypuszczenia pierwszych urządzeń, które będą o niego oparte (Galaxy S IV?). Do tego czasu pozostaje mieć nadzieję, że Samsung  jednak się zreflektuje i „wklei” Mali-T604 do Octa.

Źródło: AnandTech