Samsung Galaxy Note 3 – podbity benchmark

Samsung Galaxy Note 3 w niektórych benchmarkach sztucznie podkręca swój chipset

Samsung, który pod względem marketingowym wspina się ostatnio na swoje wyżyny – tym razem przesadził. Okazuje się, że software phabletu Galaxy Note 3 został stworzony w taki sposób, aby sztucznie podkręcać chipset urządzenia w momencie, gdy jest ono testowane w benchmarku.

Samsung Galaxy Note 3 - podbity benchmark

Podobna sytuacja miała już miejsce jakiś czas temu. Pod koniec lipca pisałem Wam, że redaktorzy portalu Anandtech udowodnili, iż 8-rdzeniowy chipset Galaxy S4 (wersja z Exynosem) jest przez firmware urządzenia podkręcany, kiedy odpalamy na nim jakiś popularny benchmark. W kodzie źródłowym sprzętu znaleziono nawet specjalne dyrektywy, które odpowiadały za takie zachowanie.

Samsung najwyraźniej nadal ma zamiar prowadzić tego typu zagrywki, bo Galaxy Note 3 również posiada takie instrukcje. Okazuje się, że phablet w momencie kiedy znajduje się w stanie bezczynności – ma uruchomiony tylko jeden rdzeń, taktowany zegarem 300MHz. Gdy jednak na sprzęcie odpalicie benchmark (nie trzeba odpalać testu, samo uruchomienie aplikacji wystarczy) – chipset Note 3 „magicznie” odpala wszystkie rdzenie i taktuje je maksymalną częstotliwością, wynoszącą 2.3GHz. Taką sytuację doskonale przedstawia powyższa ilustracja, gdzie program monitorujący działanie rdzeni wskazuje normalne zachowanie w appce kalkulatora i dziwne wskazania w benchmarku.

Oczywiście pierwsze testy tego zjawiska wykazały, że Note 3 z „dziwnym kopem” osiąga dużo wyższe wyniki, niż bez tego sztucznego podkręcenia. Rezultaty możecie zobaczyć poniżej. Pierwszy wiersz pokazuje wynik Galaxy Note 3 z podkręconymi rdzeniami, natomiast drugi wiersz ukazuje test, przeprowadzony na sprzęcie pozbawionym „magii”. Dla zobrazowania sytuacji dodam, że bez podbicia wyniki Note 3 są praktycznie na poziomie LG G2, a z podbiciem osiągają o wiele większe rezultaty.

Samsung Galaxy Note 3 - podbity benchmark Geekbench

Na jakie benchmarki reaguje algorytm Note 3? Te najpopularniejsze, czyli m.in. GFXBench, Benchmark Pi, Linpack, Quadrant, AnTuTu itp.

Oczywiście póki co na 100% nie możemy stwierdzić, czy Samsung faktycznie celowo powoduje tego typu podbijanie chipsetu. Mimo wszystko cała sytuacja wygląda bardzo dziwnie. Jeśli te informacje okażą się prawdziwe będzie to oznaczać, że Samsung chciał wywieźć w pole redakcje portali testujących tego typu sprzęty. Poza tym jak dobrze wiemy wiele osób ponad wrażenia z codziennego użytkowania sprzętu – ceni sobie coraz to wyższe wyniki w benchmarkach (które tak naprawdę nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości). Czyżby Samsung chciał zrobić ukłon w stronę smartfonowych świrów i skusić ich fantastycznymi wynikami w benchmarkowych tabelach?

Źródło