Samsung Galaxy Note Edge – ukos

Samsung Galaxy Note Edge – nareszcie coś nowego

Podczas dzisiejszej prezentacji na targach IFA 2014 w Berlinie, Samsung zaprezentował nowego członka rodziny Note, model Galaxy Note Edge. Nowemu produktowi Koreańczyków nie można odmówić miana urządzenia innowacyjnego, ponieważ posiada ono ogromny ekran QHD, który z prawej strony został zakrzywiony.

Samsung Galaxy Note Edge - ukos

Jak sami możecie zobaczyć, ekran w tym urządzeniu zachodzi na jego prawy bok, co daje dodatkowe pole do integracji z użytkownikiem. Galaxy Edge to z małymi różnicami w zasadzie to samo, co Galaxy Note 4, jednak różnica tkwi w owym ekranie. Ma on rozdzielczość 1600 x 2560 pikseli, z czego dodatkowe 160 pikseli w bok jest spowodowane dodatkową, zakrzywioną powierzchnią.

Samsung Galaxy Note Edge - tył

Zastanawiacie się pewnie, czy taka zakrzywiona powierzchnia nie będzie podatna na przypadkowe dotknięcia. Samsung pomyślał także i o tym aspekcie, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu. Do czego może służyć ta zakrzywiona krawędź? Koreański producent umieścił tutaj powiadomienia oraz zegar. To oczywiście nie wszystko, bo rzeczy wyświetlane na bocznym pasku możemy dowolnie modyfikować. Mogą więc tu znaleźć najnowsze maile, smsy, informacje o nieodebranych połączeniach itp. Dowolność jest przeogromna i to tak naprawdę od programistów będzie zależeć, jak wykorzystają tą powierzchnię (Samsung udostępni API dla deweloperów). Dla przykładu – podczas korzystania z kamery w Galaxy Note Edge, na krawędzi pojawia się jej interfejs, ułatwiający zrobienie zdjęcia.

Samsung Galaxy Note Edge - zakrzywiony bok

Co Galaxy Note Edge ma poza zakrzywionym 5.6″ ekranem Quad HD+ Super AMOLED (2560 x 1440 + 160)? Całkiem sporo. Znajdziemy tu m.in. 2.7 GHz chipset Snapdragon 805 lub Exynos 5433 (w zależności od wersji), Android 4.4 KitKat, 16 Mpix kamerę z OIS (optyczną stabilizacją obrazu), 3.7 Mpix kamerkę z przodu, 3 GB RAM, 32/64 GB pamięci na dane, LTE Cat.4 / Cat.6, slot na microSD, GPS / GLONASS / Beidou, NFC, IR oraz WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80) MIMO PCIe oraz rysik S Pen.

Samsung Galaxy Note Edge - biały

Niestety, zakrzywiony ekran wymusił na inżynierach zmniejszenie w stosunku do Galaxy Note 4 baterii, która zamiast 3220 mAh ma 3000 mAh. Także port USB został „obciachany”, z USB 3.0 do USB 2.0. Note Edge mierzy 151.3 x 82.4 x 8.3 mm i waży 174 g.

Samsung Galaxy Note Edge - biały, front

Samsung Galaxy Note Edge ma się pojawić pod koniec tego roku. Niestety cena phabletu nie została jeszcze ujawniona, ale możemy się spodziewać, że będzie wyższa niż standardowego Note 4. Poniżej możecie obejrzeć także film, który prezentuje ten sprzęt.