samsung-galaxy-s-ii-nvidia

Samsung Galaxy S II – rodzaj CPU zależny od regionu?

Tegra 2 czy Exynos 4210 – oto pytanie, które dręczy wielu smartfonowych maniaków. Jednak prawidłowe mogą być obydwie odpowiedzi.

Samsung Galaxy S II z NVIDIA

Okazuje się, że Galaxy S II wcale nie musi we wszystkich zakątkach świata być sprzedawany z Samsungowym układem Exynos. Na stronie testującej pod względem szybkości mobilne urządzenia – GLBenchmark, pojawił się smartfon, oznaczony jako GT-I9103, działający w oparciu o układ NVIDIA Tegra 2.

Według bazy danych strony GLBenchmark Samsung GT-9100 ma być wyposażony w 1GHz, dwurdzeniowy układ Exynos (przedtem znany jako Orion). Exynos jest w tym smartfonie połączony z GPU Mali-400 MP, wspierający wideo 1080p. Natomiast model z Tegrą 2 na pokładzie – jest połączony z GPU ULP GeForce, który również wspiera FullHD 1080p.

Według testów nie ma większych różnic między Tegrą 2 a Exynos 4210. Układy wypadają w jednych testach dobrze, a w innych gorzej. Należy jednak pamiętać, że Tegra 2 to dłużej rozwijany układ, z lepszymi sterownikami, niż Exynos – dlatego to właśnie Exynos może w przyszłości być ciut lepszy niż Tegra 2.

Dlaczego więc układy montowane w Galaxy S II mają się różnić w poszczególnych urządzeniach? Być może Samsung nie wyrabia się z produkcją układów Exynos, dlatego jako substytut kupuje też układy NVIDIA Tegra 2. Wygląda na to, że w niektórych krajach kupimy S II z Tegra 2, a w innych z Exynos 4210.

Źródło: pocektnow.com