Samsung Galaxy S IV

Samsung Galaxy S4 w UK będzie dostępny bez SoC Exynos 5 Octa, a co z Polską?

Zła (a może dobra) wiadomość dla wszystkich tych osób, które chciały nabyć swojego S4 na Wyspach Brytyjskich. Jedyną wersją smartfonu, którą będzie można tam nabyć, ma być ta z chipem Snapdragon 600.

Samsung Galaxy S IV

Samsung Galaxy S IV

Dotychczas koreański producent potwierdził, że wersję z chipsetem firmy Qualcomm, będzie można nabyć w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie oraz USA. Tym samym oznacza to, że w tych krajach z oficjalnej dystrybucji nie kupimy SGS4, posiadającego 8-rdzeniowy układ Exynos 5410 Octa. Dlaczego Samsung zdecydował się na taki krok?

Jest to podyktowane tym, że na rynkach, które dostaną wersję z Snapdragonem 600, jest dobrze rozwinięta infrastruktura LTE. Niestety, w przeciwieństwie do chipu Qualcomm, samsungowy Exynos 5 Octa, nie obsługuje łączności LTE. Koreańczycy musieli więc wybrać, albo brak LTE i chip Octa, albo Snapdragon 600 i łączność LTE – wybór padł na to drugie.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy do nas trafi wersja ze Snapdragonem (GT-I9505), czy może z Exynosem (GT-I9500)? Niestety, LTE w naszym kraju nie ma jeszcze żadnej racji bytu. Nieliczne nadajniki, które obsługują LTE, są zazwyczaj umieszczone nad wielkimi centrami handlowymi lub w centrach miast. O LTE na terenach podmiejskich lub tym bardziej na wsi – nie ma w ogóle co myśleć. Samsung zresztą jeszcze nigdy nie wprowadzał na nasz rynek urządzeń z LTE. Można więc śmiało zakładać, że u nas do kupienia będzie GT-I9500, czyli wersja z Exynosem 5410 Octa i bez LTE.

Gdyby ktoś nie pamiętał, to przypominam. Exynos 5 Octa ma osiem rdzeni, pogrupowanych w dwie „paczki” po cztery. Do dyspozycji są cztery, energooszczędne, 1.2 GHz rdzenie Cortex-A7 (przejmujące ster, gdy urządzenie nie jest zbytnio obciążone) oraz cztery 1.6 GHz rdzenie Cortex-A15 (odpalające się przy zadaniach, wymagających dużej wydajności). Co ważne, wszystkie osiem rdzeni nie może działać jednocześnie. Całość wzbogaca GPU PowerVR SGX544MP3.

Jeśli chodzi o Qualcomm Snapdragon 600, mamy tu cztery rdzenie Krait 300, o taktowaniu 1.9 GHz oraz grafikę Adreno 320. Niestety nie wiadomo, który wariant będzie szybszy – 4x Cortex-A15, czy 4x Krait 300. Wstępne przypuszczenia ekspertów zakładają, że jednak paczka 4x Cortex-A15 będzie bardziej wydajna.

A co Wy o tym myślicie, wolelibyście dostęp do LTE, czy może z 8-rdzeniowego Exynosa będziecie bardziej zadowoleni? Jeśli ktoś zechciałby podzielcie się swoimi uwagami na ten temat, to zapraszam do pisania w komentarzach, pod tekstem.

Aktualizacja: Portal SamMobile ujawnił listę, na której widnieją wszystkie kraje, w których będzie można kupić S4. Lista zawiera także dane, jakie konkretne wersje będzie można w tych państwach dostać. Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to oznaczać, że w Polsce do sklepów trafi zarówno I9505, jak i I9500.

Źródło: Pocket-lint, SamMobile


  • Nazir

    Ja bym wolał kupić z LTE a nie szajs