Samsung Galaxy S5 – ekran

Samsung Galaxy S5 ma najlepszy ekran ze wszystkich smartfonów?

Display Mate to portal, który (jak sama nazwa wskazuje) trudni się analizowaniem wyświetlaczy. Oczywiście testy ekranów przeprowadzane przez Display Mate nie opierają się na subiektywnych odczuciach, a na pomiarach profesjonalnym sprzętem. Do redakcji DM trafił także Samsung Galaxy S5, który po testach – został okrzyknięty smartfonem z najlepszym ekranem wszech czasów.

Samsung Galaxy S5 - ekran

Za co Display Mate chwali matrycę Galaxy S5? W zasadzie za wszystkie jej parametry – jasność, odwzorowanie kolorów, kontrast itp. Według Raymonda Soneira, który przeprowadzał testy matrycy Galaxy S5, Samsung zdecydowanie podniósł poprzeczkę w dziedzinie ekranów.

Dane podawane przez Display Mate pokazują, że wyświetlacz w Galaxy S5 jest o 22% jaśniejszy niż ten z Galaxy S4 oraz 13% jaśniejszy niż matryca phabletu Galaxy Note 3. Jeśli odpalimy tryb automatycznego dostosowywania jasności ekranu, algorytmy SGS5 ustawiają ją o 47% wyżej niż w SGS4 i o 6% wyżej niż w SGN3.

Co interesujące, w ślad za zwiększoną jasnością wcale nie poszła większa prądożerność. 5.1″ ekran AMOLED montowany w Galaxy S5 przy takich samych ustawieniach zużywa o 18% mniej energii, niż matryca w Galaxy S4. W rezultacie SGS5 powinien na jednym cyklu ładowania wytrzymywać dużo dłużej niż jego poprzednik.

Wiele osób narzeka, że ekrany AMOLED cechują się nienaturalnie przesyconymi kolorami, które mają się nijak do rzeczywistości. Według Display Mate, jeśli w SGS5 ustawimy ekran w tryb filmowy – otrzymamy najlepsze odwzorowanie barw jakie można wycisnąć ze smartfona. Samsung wykonał w kwestii kalibracji kawał dobrej roboty, dzięki czemu kolory są idealne.

Żadnej wątpliwości nie pozostawia także czytelność matrycy w jasnym świetle. Ekran w Galaxy S5 cechuje się także bardzo niską, minimalną nastawą podświetlenia, która wynosi zaledwie 2 cd/m². Dzięki temu ekran możemy np. w całkowitej ciemności mocno zaciemnić, dzięki czemu jego blask „nie będzie nas tak bić po oczach”.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że matryca SGS5 będzie aż tak znacząco lepsza niż ta w SGS4. Testy Display Mate jednoznacznie wskazują, że Galaxy S5 ma najlepszy ekran ze wszystkich smartfonów dostępnych aktualnie na rynku. Czy to jednak pomoże w sprzedaży tego urządzenia, które nie ma co się oszukiwać – dysponuje bardzo wtórnym designem?