Samsung Galaxy S5 – czarny

Samsung Galaxy S5 – nareszcie oficjalnie, niestety bez rewolucji

Samsung podczas targów MWC oficjalnie zaprezentował swój najnowszy, flagowy smartfon – Galaxy S5. Urządzenie niestety nie jest tak rewolucyjne, jak mówiły wszystkie plotki. Ekran nadal ma rozdzielczość Full HD (dla baterii to chyba jednak lepiej), a obudowa ciągle jest wykonana z plastiku.

Samsung Galaxy S5 - czarny

W zasadzie jedyna designerska zmiana, jaka dotknęła smartfon – obejmuje tył urządzenia, który ma kropkowaną teksturę (według Samsunga poprawia chwyt). Dostępne są też różne warianty kolorystyczne tego sprzętu: biały, czarny, niebieski oraz złoty.

Samsung Galaxy S5 - tył, niebieski

Jeśli chodzi o ekran, mamy tu 5.1″ matrycę Super AMOLED RGBG (PenTile) o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (pewnie wiele osób, które oczekiwało QHD będzie zawiedzionych). Według mnie koreański producent mógł mieć w planach ekran QHD, jednak wymagałoby to zwiększenia pojemności baterii, a tym samym gabarytów sprzętu (o których później). Może to więc i lepiej, że mamy tu nadal Full HD.

Samsung Galaxy S5 - czarny

Co z wydajnością? Zastosowano tu czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2.5 GHz (chipset Snapdragon 801 MSM8974AC (ma dokładnie 2.45 GHz), rdzenie Krait 400 i grafika Adreno 330). Jeśli ktoś nie czytał poprzednich tekstów – Snapdragon 801 jest nieco napompowaną wersją Snapdragona 800 (zwiększono taktowanie rdzeni, pamięci LPDDR3 RAM (z 800 MHz do 933 MHz) oraz grafiki (z 450 MHz do 578 MHz).

Co do pamięci w Galaxy S5 SM-G900F mamy 2 GB RAM, czyli o 1 GB mniej niż ma zeszłoroczny produkt Samsunga, Galaxy Note 3. Jeśli chodzi o pamięć na dane użytkownika, w sprzedaży będą dwa modele: z 16 oraz 32 GB. Oczywiście nie zabrakło slotu na kartę microSD.

Samsung Galaxy S5 - cztery kolory

Z pewnością tym, co zaskakuje jest fakt, że Samsung Galaxy S5 posiada certyfikat IP67, który świadczy o jego wodoszczelności (1.5 metra, do 30 minut zanurzenia) i odporności na wnikanie kurzu (to dlatego widoczny na zdjęciach port microUSB 3.0 został zakryty specjalną zaślepką).

Samsung Galaxy S5 - biały

Jako bateria służy tu 2800 mAh ogniwo, które według Samsunga starczy na 390 godzin w stanie czuwania lub 21 godzin rozmów. Koreański gigant podczas prezentacji chwalił się, że jego sprzęt posiada specjalny tryb Ultra Power Saving Mode, który wyłącza wszystkie procesy a obraz wyświetla w kolorach czerni i bieli, co w kryzysowej sytuacji może mocno wydłużyć żywotność „padającego” akumulatora. Według Samsunga włączając tryb Ultra Power Saving Mode przy 10% naładowania baterii – „uciągniemy” na niej jeszcze ok. 24 godzin.

Rewolucyjny w Galaxy S5 na pewno jest przycisk Home, który ma wbudowany czytnik linii papilarnych, a dodatkowo za jego pomocą możemy nawigować po ekranach pulpitu (przeciągając palcem w lewo i prawo).

Samsung Galaxy S5 - niebieski

Co z aparatem? Mamy tu 16 MP sensor ISOCELL, który w porównaniu z Galaxy S4 zwiększył swoje fizyczne gabaryty. Dzięki takiemu zabiegowi Samsungowi udało się zachować wielkość pojedynczego piksela na poziomie 1.12 mikrona. Sensor wydaje się być w proporcjach 16:9, co na pewno przyda się podczas robienia zdjęć (nie będzie trzeba zmniejszać ilości megapikseli aby wykonać fotografię 16:9) i filmów. Nie zabrakło oczywiście innych „ficzerów”, jak np. szybki autofokus (wyostrzenie i zrobienie zdjęcia w 0.3 sekundy).

Samsung Galaxy S5 - złoty

Jeśli chodzi o optykę, to pozostała ona na tym samym poziomie co w S4. SGS5 dysponuje więc obiektywem o ogniskowej 35 mm, co jest ekwiwalentem 31 mm. Jasność „szkła” to nadal f/2.2. Niestety póki co nie wiadomo, czy w smartfonie zastosowano udoskonaloną technologię sensora ISOCELL, o której wcześniej wielokrotnie była mowa. W kwestii kamery dodam jeszcze, że za pomocą Galaxy S5 możemy nagrywać filmy 4K z prędkością 30 fps. Szkoda też, że nie uświadczymy tutaj optycznej stabilizacji obrazu (OIS) znanej z innych smartfonów.

Jak zawsze, Samsung oprogramowanie swoich flagowców okrasza własną nakładką na OS, TouchWiz. Zainstalowany w Galaxy S5 system Android 4.4 KitKat ma właśnie taką nakładkę, która w gruncie rzeczy wygląda bardzo podobnie do poprzednich wersji. Jest co prawda kilka nowych funkcji, jak My Magazine, która po prostu prezentuje nam informacje z różnych, wybranych przez nas źródeł. Zmianom nie ustrzegły się m.in. listingi aplikacji oraz ustawień, które dostały nowe „płaskie” ikony.

Samsung Galaxy S5 - niebieski

Z pewnością ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany w urządzenie pulsometr (umieszczony zaraz obok diody LED aparatu). Dzięki niemu i aplikacji S Health 3.0 możemy monitorować nasze tętno.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wymiarach Galaxy S5, które wynoszą 142 x 72.5 x 8.1 mm (przy wadze 145 gramów). W porównaniu z Galaxy S4 wszystkie gabarytowe parametry S5 wzrosły (SGS4 mierzył 136.6 x 69.8 x 7.9 mm i ważył 130 gramów), co z pewnością pod względem marketingowym będzie trudne do usprawiedliwienia. Szkoda, że Samsung nie pokusił się nawet, aby odchudzić swój smartfon. Z drugiej jednak strony mogłaby na tym ucierpieć bateria.

Galaxy S5 pojawi się w sklepach dopiero 11 kwietnia. Cena urządzania nie jest jeszcze znana.

Czy Samsung Galaxy S5 wytrzyma konkurencję z innymi flagowcami? Szczerze mówiąc po SGS5 spodziewałem się nieco więcej. Smartfon z pewnością byłby rewolucyjny gdyby producent pokazał go pod koniec zeszłego roku. W tej chwili już Sony Xperia Z2 bardzo mocno zagraża pozycji „Piątki”. LG, które ciągle doskonali swoje produkty – jest technologiczne coraz bardziej doskonałe. Prezentacja LG G3 może przypieczętować los Galaxy S5. Chociaż myślałem, że tak nie będzie, ale teraz wiem, że nawet HTC ze swoim tegorocznym flagowym smartfonem The All New HTC One (prezentacja 25 marca) może mocno „podgryźć” pozycję Koreańczyków. Czy tak się jednak stanie? Jeśli macie własne przemyślenia na temat SGS5 – podzielcie się nimi w komentarzu.


  • Łukasz

    Jest jakaś informacja ze strony Samsunga odnośnie tego czy nowy touchwiz pojawi się w s4/n3 ??

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Nic mi na ten temat nie wiadomo, ale w ciemno możemy zakładać, że taki upgrade dla SGS4 i SGN3 prędzej czy później się pojawi.