Samsung Galaxy S5, test – kamera termiczna

Samsung Galaxy S6 (Project Zero) – pierwsze doniesienia na temat nowego flagowca Koreańczyków

Nie opadł jeszcze kurz związany z premierą Galaxy Note 4, a już pojawiają się pierwsze plotki na temat kolejnego flagowca Samsunga, następcy Galaxy S5 – modelu Galaxy S6. Urządzenie jest aktualnie znane pod nazwą roboczą Project Zero, a dzięki najnowszemu przeciekowi – poznaliśmy nieco ze specyfikacji tego monstrum.

Samsung Galaxy S5, test - kamera termiczna

Samsung Galaxy S5 poddawany testom laboratoryjnym.

Według przecieku, Galaxy S6 ma posiadać ekran o rozdzielczości QHD (2560 x 1440), co chyba nie jest dla nikogo większym zaskoczeniem. Niestety przeciek nie ujawnia najważniejszego, czyli przekątnej matrycy S6 (podobno kierownictwo Samsunga mogło jeszcze nie zdecydować, jaka ma to być wielkość).

Co do kamery, Galaxy S6 ma dostać taki sam sensor, który posiada Note 4, czyli Sony IMX240. W centrali Samsunga podobno trwa jeszcze debata, czy ma on mieć 16 Mpix czy 20 Mpix. Mam tylko nadzieję, że tak jak w N4, będzie tu dostępna optyczna stabilizacja obrazu (OIS). Jeśli chodzi o kamerkę z przodu, ma się tu znaleźć 5 Mpix sensor, czyli taki sam, jak w nowej serii Galaxy A.

Samsung podobno zrezygnuje też z 16 GB wariantu pamięciowego, a do sprzedaży trafią jedynie wersje z 64 GB i 128 GB. Całe szczęście slot na karty microSD ma być nadal dostępny.

W kwestii chipsetu, Galaxy S6 ma posiadać układ Exynos 7420. Nowy SoC ma być pierwszym, aktywnie wspierającym 64-bity. Powiecie pewnie, że przecież Note 4 z Exynosem 5433 także ma wsparcie dla 64-bitów. Niestety, to nie jest takie proste, bo co prawda Exynos 5433 może obsługiwać 64-bity, to jednak Samsung póki co odpalił na nim jedynie 32-bity. Całkiem jednak możliwe, że wraz z aktualizacją do Androida 5.0 Lollipop (który wspiera 64-bity), Galaxy Note 4 otrzyma łatkę, odblokowującą tą nową funkcjonalność.

Co wiemy o Exynosie 7420? Ma on się składać z czterech rdzeni Cortex-A57 oraz czterech Cortex-A53. Na jego pokładzie pojawi się także nowy modem, Exynos Modem 333 (model SS333), który zastąpi modem Intela spotykany w aktualnie dostępnych układach. We wnętrzu znajdzie się także Broadcom BCM4773, który łączy w sobie Wi-Fi, Bluetooth oraz GPS (takie połączenie pozwala na jeszcze większą oszczędność energii).

To jednak nie koniec, bo Galaxy S6 ma się także pojawić w wersji z układem firmy Qualcomm, a konkretnie Snapdragonem 810, czyli mocarnym, 64-bitowym scalakiem. Według portalu SamMobile urządzenia będą oznaczone kodami SM-G920 oraz SM-G925. Naturalnie całą informację traktujcie z dużym przymrużeniem oka. Teraz, kiedy „wór z plotami” na temat Galaxy S6 został już otwarty, możemy spodziewać się większej ilości, mniej lub bardziej wiarygodnych pogłosek na jego temat.

Aktualizacja (02.XII.2014): Nowe doniesienia na temat Samsunga Galaxy S6 zdradzają, że podobnie jak Galaxy Note 4, pojawi się on w dwóch wersjach – zwykłej oraz Edge, czyli z zakrzywionym na jeden bok ekranem.