Google – logo

Samsung i Google podpisali długoterminową umowę licencyjną

Samsung i Google podpisali wspólną umowę partnerską, w ramach której ci dwaj giganci będą się między sobą dzielić swoimi patentami. Umowa obejmuje zarówno patenty już dostępne, jak i te, które zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych 10 lat.

Google - logo

Partnerstwo między Google a Samsungiem będzie dotyczyć nie tylko technologii, ale także sfer biznesowych. Z uwagi na 10-letni okres trwania umowy możemy się domyślać, że Ci dwaj giganci dogadują się ze sobą całkiem dobrze i planują wspólną koegzystencję przez kolejne 10 lat.

Nie da się ukryć, że Google ma coraz większe ambicje na wypuszczanie swojego własnego sprzętu. Niedawno zakupiony za 3.2 miliarda $ producent automatyki domowej Nest Labs (czujników dymu, dwutlenku węgla, termostatów itp.), zapewne w niedalekiej przyszłości wyprodukuje dla Google wiele ciekawych sprzętów. Patenty pozyskane dzięki umowie z Samsungiem na pewno to zadanie ułatwią.

Porozumienie daje firmom także inne, niewymierne korzyści. Możemy być pewni, że obaj giganci będą teraz mogli skupić się na tworzeniu nowych rozwiązań bez konieczności myślenia, czy wypuszczenie kolejnego produktu nie spowoduje lawiny pozwów sądowych. Dobrze przecież wiemy, że współcześnie patenty bardzo często wcale nie służą ochronie własności intelektualnej, tylko do zwalczania konkurencji. Mistrzem w tej dziedzinie pozostaje Apple, które przed amerykańskimi sądami (z pomocą sędziny Lucy Koh) skutecznie nęka Samsunga. W Europie swoją działkę w ramach sądowo-patentowych rozgrywek ma Nokia, która w niektórych krajach zablokowała sprzedaż smartfonów HTC.


 • wiek

  może nexus 5 2014 będzie od ‚sama’ , byłoby super :)

  • http://smartfan.pl/ Noob

   LG i tak się w tej roli sprawdza nieźle, ale faktycznie Samsung mógłby to zrobić jeszcze lepiej.

   • sq

    Galaxy nexus juz był

   • Marcel Jóźwiak

    Kiedyś się mówiło, że Googiel stosuje zasadę dwóch urządzeń pod rząd od tego samego producenta. Jeśli dalej tak jest, to nie powinno już przez jakiś czas być LG Nexusów 5, ani Asus Nexusów 7 – zamiast nich jacyś inni producenci. Mi się marzy HTC Nexus 5 i LG Nexus 8 😀 Natomiast cały czas czekamy na Samsung Nexus 10 :)

    • http://smartfan.pl/ Noob

     Coraz bardziej zaczynam wątpić w nowego Nexusa 10. Po sprzedaży Motoroli przez Google wszystko stało się możliwe :)