Super AMOLED Full HD – tablet

Samsung gotowy do masowej produkcji tabletowych ekranów AMOLED

Ekrany AMOLED mają całą rzeszę zwolenników, którzy cenią sobie ich specyficzne i niepowtarzalne właściwości (m.in. idealne odwzorowanie czerni, świetny kontrast i doskonałe kąty widzenia). Niestety użytkownicy tabletów mieli do tej pory tylko jedną okazję, aby skorzystać z tych wyświetlaczy.

Super AMOLED Full HD - tablet

Jak dotychczas jedynym tabletem, który posiadał ekran AMOLED, był zaprezentowany pod koniec 2011 roku Samsung Galaxy Tab 7.7 P6800. Niestety jak dotąd Samsung nie pokazał żadnego następcy P6800, który wykorzystywałby matrycę opartą o technologię AMOLED.

Według koreańskiego portalu ETNews taki stan rzeczy ma się wkrótce zmienić, bo Samsung już od przyszłego miesiąca będzie gotowy do masowej produkcji tabletowych ekranów AMOLED. Według raportu do produkcji wejdzie 10.5″ matryca AMOLED o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli). Oprócz tego Koreańczycy rozpoczną też wytwarzanie 8″ AMOLED’ów.

Z napływających plotek wiemy, że Samsung rozpoczął w Indiach testy 8″ i 10″ tabletu, może się więc okazać, że są to pierwsze prototypy stworzone na bazie nowo produkowanych matryc AMOLED. Całkiem możliwe, że Samsung zaprezentuje pierwsze dwa tablety z matrycami AMOLED już podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Samsung zwołał konferencję prasową na 23 lutego, ten termin jest więc najbardziej prawdopodobny.

Samsung pracuje także nad 5″ ekranem 4K UHD AMOLED (3840 x 2160 pikseli), który będzie najprawdopodobniej zamontowany w Galaxy S5. Nie spodziewajmy się jednak, że zobaczymy go podczas MWC. Ostatnie przecieki mówiły, że SGS5 zostanie pokazany dopiero (albo już) w połowie marca.