Samsung ISOCELL

Samsung ISOCELL – sensor CMOS, który ma wspierać aparat w Galaxy S5?

Samsung ISOCELL to najnowszy, zaprezentowany przez Koreańczyków sensor, który ma stanowić podstawę przy produkcji przyszłych smartfonów i tabletów tego producenta. Czy dzięki niemu smartfonowe zdjęcia znowu czeka rewolucja?

Samsung ISOCELL

Nie da się ukryć, że producenci współczesnych smartfonów bardzo dużą wagę przykładają do ich aparatów. O ile do niedawna ta kwestia była dość mocno „olewana”, tak teraz jest zupełnie inaczej a producenci prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowych rozwiązań fotograficznych. Samsung, która stara się być liderem praktycznie na każdym froncie – zaprezentował ISOCELL, czyli sensor CMOS, który ma być konkurencją m.in. dla BSI produkowanego przez Sony.

Według Samsunga, dzięki zastosowaniu lepszej kontroli przechwytywania elektronów – zdjęcia wykonane za pomocą ISOCELL mają się cechować jeszcze lepszym odwzorowaniem kolorów.

BSI vs ISOCELL

ISOCELL umożliwi wykonywanie dużo lepszej jakości zdjęć, jednak bez konieczności powiększania gabarytów sensora. Dzięki temu rozmiary smartfonów / tabletów pozostaną bez zmian, jednak za ich pomocą będziemy mgli wykonywać dużo lepsze fotografie. Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą ISOCELL możecie zobaczyć powyżej. Samsung rezultaty porównał z sensorem BSI, dzięki czemu możemy zobaczyć, że samsungowe rozwiązanie (teoretycznie) faktycznie działa.

Pierwszy samsungowy chip obrazu, który wykorzystuje technologię ISOCELL, został oznaczony kodem S5K4H5YB i ma rozdzielczość 8MP (jego pojedyncze piksele mają wielkość 1.12µ). W tej chwili próbne egzemplarze są testowane przez klientów Samsunga, a ich masowa produkcja ruszy w czwartym kwartale 2013. Sam jestem ciekaw, czy Samsung będzie w stanie wyprzeć z rynku produkty Sony? Bo przecież na chwilę obecną większość producentów (jak np. Apple) – korzysta właśnie z sensorów japońskiego producenta.

Źródło: Samsung